Kırıkkale Valisi Mehmet Makas, Kırıkkale’deki basın temsilcileri ile bir araya gelemeye devam ediyor. Vali Makas bu kapsamda, düzenlenen kahvaltı programında basın mensupları ile yeniden bir araya geldi. Vali Makas, düzenlenen programda, Kırıkkale’ye yapılması planlanan projelerden bahsetti. Kırıkkale Valiliği’ne bağlı çeşitli kurumların da katıldığı ve sunumlar yaptığı programda konuşan Vali Makas, şu ifadeleri kullandı; “Basınızım bize idari anlamda yol gösterdiğini basınımızın yönetimin bir paydaşı olduğunu düşünüyoruz. Malumunuz yerel seçimler bitti, yerel seçimlerden sonra görevlere gelen yeni arkadaşlarımız oldu, kimisi devam ediyor. Her birini tebrik ediyorum. Rabbim her birine hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin.”

“Ben bütün konuşmalarımda belirtiyorum, bütün yürüyüşümüz ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarı ile bir yürüyüştür. Bu makamlar, milletimizden dua alınacak makamlardır. İnsanı merkeze koymayan bir idarenin devletin bekası konusunda Başarlı olma imkanı yok. Bizim bütün bakış açımız şu, seçimler bitti göreve gelen tüm arkadaşlarımız, sadece kendisine oy verenlerin değil tüm vatandaşların başkanlığını yapacak. Biz de hiçbir ayrım gözetmeksizin doğru ve iyi olanın yanında olacağız. Kırıkkale’mizin daha iyiye taşınması noktasında büyün arkadaşlarımızın yanında olacağız.”

Özel İdaremizi özellikle getirdim. Çünkü yeri geldikçe anlatıyorum, özel idaremiz hakikaten bizim çok ahım şahım geliri olan kendi başına dimdik ayakta durabilecek bir özel idare değil. Şuan orayı toparlamaya çalışıyoruz. Geleceğe yönelik icraatlarımızda sizleri zaman zaman bilgilendirdim. Bana heyecan verdiği için bir kısmını belirtip, sözü arkadaşlara vereceğim. Biliyorsunuz ki, şuan Özel İdare kampus ile ilgili bizim bir çalışmamız var. Şuan özel idare kampüsüne havadan baktığınız zaman, 94 dönüm fakat bu 94 dönümün yaklaşık 20 dönümü bizim. Biz bu burayı takaslarla 94 dilime tamamlayacağız ve orası devasa bir arazi olacak. Orada 10 dönümlük Yahşihan Jandarma alanımız var. Onu da bizden almışlar geçmişte. Konuyu Arif Paşamıza arz ettik. O noktada da o yardımcı olursa orayı 104 dönüme tamamlayacağız yeni bir jandarma hizmet binası yaparak.”

“Burada kıt kaynaklarla 185 köyümüze hizmet etmeye çalışıyoruz. Buradaki amacımız 10-15 yıllığımızı kurtararak bir kaynak oluşturmak. Ama kat karşılığı, ama satış yaparak burayı da şehre kazandırma gibi amacımız var. Özel İdare kampüsünü nereye yapacaksınız diye sorarsanız, biliyorsunuz Yenişehir’de bizim bir arazimiz var, eski lojmanlar dediğimiz, oranın satış bedeli ile hem Özel İdare’nin cari giderlerini karşılamak, hem de daha güzel modern bir kampüs oluşturmak. Onunla ilgili de AFAD’ın olduğu yerde bir yerimiz var, bir de Osmangazi Mahallesi üstünde bir yerimiz var. İkisinden birine planlıyoruz. Onlardan ikisinden birine yeni bir kampüs yapmak Özel İdare’yi taşımak ve akabinde de 185 köyümüze daha üst düzey bir hizmet yapmayı planlıyoruz.”

“Burada sizinle paylaşacağım bizi neşelendiren, umutlandıran olay, bu 94 dönümün tapusunun tamamıyla bize geçmiş olması. ‘Nasıl aldınız paranız yoktu’ diyebilirsiniz. Tamamıyla takas ile hareket ettik. Burada malumlarınız ilköğretim okullarının tamamı yasa gereği özel idare malı. Bizim ilköğertim okulları haricinde sonradan ortaokula dönmüş, liseye dönüşmüş farklı arazilerimiz vardı şehir merkezi de dahil. Onları hazineye devrettik, buranın amacı artık ilköğretim değil diye hazine ile karşılıklı takas ettik. Aslında devletin bir cebinden almış diğer cebine koymuş olduk. Ama tamamen adil bir değerlendirme ile bunu gerçekleştirdik. Diğer tarafta da hazinemize vermiş olduk. Burada hayalimiz olanı gerçekleştirebilirsek, 80 vilayetin özeneceği bir Özel İdare haline geleceğiz.” dedi.

Haber: Burak Can

Kırıkkale’de sıcaklık rekoru kırılabilir! Kırıkkale’de sıcaklık rekoru kırılabilir!

Vali Makas, “80 Vilayetin Özeneceği Bir Hale Geleceğiz” (2)