Kırıkkale Belediye Başkanı Ahmet Önal’ın talimatı ile Kırıkkale Belediyesi’nin önceki dönemden kalma borçları, Kırıkkale Belediyesi binasına asılan pankartla Kırıkkaleli vatandaşlara açıklanmıştı. Kırıkkale Belediyesi’ne ait 691 milyon 203 bin 504 liralık borç, kamuoyunun gündemini bir hayli meşgul etmişti. Eski Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Eski Belediye Başkanı Mehmet Saygılı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Değerli hemşehrilerim, 

Kırıkkale’de ‘Sağlıklı Beslenme Semineri’ verilecek Kırıkkale’de ‘Sağlıklı Beslenme Semineri’ verilecek

Değerli Kırıkkaleli hemşehrilerim; birkaç gündür oldukça yoğun bir şekilde belediye yönetimi tarafından belediyenin borçları ile ilgili olarak belediye binasına asılan pankart konusu ile ilgili aranmaktayım. Yeni bir yönetim seçimlerde göreve geldi sandıktan çıkan iradeye saygımız sonsuz.
Siyaset hayatım boyunca asla algı operasyonu yapmadım yalan da söylemedim. Ama burada yapılan yanlışlığı ya da bilgisizliği açıklamak halkımızı aydınlatma mecburiyeti zorunlu olmuştur.

1- ASELSAN’a borç olarak gösterilen rakam belediye bütçesinden çıkmamıştır, çıkmayacaktır. Emniyet müdürlüğünden gelecek  ödeme ile Aselsan’a ödenecektir yani Kırıkkale belediyesi bir ödeme yapmayacaktır.
2-  17 adet şehir içi otobüsleri, 1 adet Mercedes marka 50 kişilik Turizm otobüsü, Kent yönetim merkezi, 6500 metrekare yol ve yaya geçişi, İş makineleri kapsamında; 9 adet kazıyıcı yükleyici kepçe, 1 adet yükleyici belden kırma kepçe, 1 adet Greyder, 1 adet asfalt kazıyıcı, 6 adet damperli kamyon, 80.000 metrekare andezit yaya yolu, 28.000 metrekare Kauçuk yürüyüş yolu, 4000 adet yüksek kaldırım (New Jersey), Şehrin muhtelif cadde ve sokaklarına 130.000 ton sıcak asfalt kaplama yapımı, 3800 metre ana isale su hattı yapımı, 5 adet yeni park ve park düzenlemesi kapsamında; Atatürk Parkı revizesi, Yenimahalle TOKİ Parkı (30 dönüm), Etiler Şehit Mustafa Uğurelli Parkı (5 dönüm), Bahçelievler Şehit Ramazan Bekar Parkı, Hüseyin Kahya Parkı revizesi yapılması, Kırıkkale Belediyesi Bilim Merkezi, Buz pisti yapımı, Etiler Dörtyol Köprülü kavşak yapımı, 17 adet yol led ekranı, 21 adet akıllı kavşak ve sinyalizasyon sistemi, EDS sistemi, Kırmızı ışık ihlal sistemi bu proje kapsamında yaptırılmıştır.
3 - Yapılandırma borçları oldukça eski dönemlerden gelen ve iller bankası ödeneklerinden kesilen rakamlardır. 
4 - Tedarikçilere borçlar kısmı belediyenin kendi şirketine olan borçtur o da kar kısmıdır.
5 - Bizim dönemimizde 1 defa kredi çekilmiş ve o borç ödenmiştir.
6 - Kamulaştırma borcu olarak yazılan kısım mahkeme kararları ile belki 30 - 40 yıl öncesinden gelen vatandaş mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan protokollerdir. 
7 - MKE ile yaptığımız proje ile maddi değeri oldukça yüksek satın aldığımız arazileri de maddi değer olarak yazmalarını da tavsiye ederim.
8 -  Devrettiğimiz tarihteki kasadaki nakti de doğru yazılmasını tavsiye ederim.
Değerli hemşehrilerim bunları polemik konusu olsun diye yazmıyorum gerçeklerin bilinmesi için yazıyorum. İftira atanları Allah’a havale ediyorum. Kalın sağlıcakla.”

Haber: Burak Çalışkan