Kayseri’de Suriyeli bir şahsın, küçük çocuğu taciz etmesi sonucu, Kayserili vatandaşlar, Suriyelilere ait iş yerlerini, otomobilleri ve evleri hedef almıştı. Burada yaşanan olaylar sonrası Suriye’de Suriyeliler, bölgede bulunan askerlerimize, Türk tır şoförlerine saldırmış, Türkiye plakalı otomobilleri taş yağmuruna tutmuştu. Bununla da yetinmeyen Suriyeliler, bölgede bulunan Türk bayraklarını indirmiş, parçalamış ve hatta ateşe vermişti. 

Olaylar yaşanmaya devam ederken Türkiye’nin birçok farklı noktasında Türk vatandaşlar sokağa dökülerek, başta Suriyeliler olmak üzere tüm mültecileri protesto etti. Birkaç gündür bu olaylar gündemi meşgul ederken, Kırıkkaleli televizyon sunucusu İkbal Gürpınar’ın Suriyelilere yönelik sözleri yeniden gündeme geldi. 

İkbal Gürpınar, geçmiş dönemlerde katıldığı bir canlı yayında Suriyeliler için şu ifadeleri kullanmıştı; “15 Temmuz’u kesinlikle Suriyeliler sayesinde kazandığımıza inanıyorum. Bir de basını bir takip edin, ben araştırdım internette bulamadım ama bu Suriye’deki olay patlamadan evvel Meteorolojinin bir açıklamasına şahit olmuştum, ‘feci bir kuraklık olacak Türkiye’de, işte perişan olacağız mahvolacağız’ 15 Temmuz’dan 5-6 önce aman yağmur üstüne yağmur yağdı.” 

İkbal Gürpınar’ın Suriyeliler hakkında söylediği bu sözleri Twitter’da birçok kullanıcı paylaştı. Bazı kullanıcılar ise Kırıkkaleli Gürpınar’a tepki gösterdi. Kullanıcılar paylaşımın altına yaptığı yorumlarda, “Meselâ, vefat edenlerin içinde ben hiç Suriyeli görmedim!”, “Kuraklık nasıl başlar, belirtileri nelerdir? Öğrenin lütfen.”,  “Televizyonda 'anam' yağmur üstüne yağmur yağdı diye konuşan birinden de ne beklenir ki? Sanırsın günde dedikodu yapıyor.”, “Çok istiyorsanız sizlerin ne işi var burada gidin ümmetin kardeşleriyle birlikte Suriye’de yaşayın. Hem siz mutlu olursunuz, hem de ülkemiz daha hayırlı olur.” ifadelerini kullandı.

Kırıkkale’de firari hırsız yakayı ele verdi! Kırıkkale’de firari hırsız yakayı ele verdi!

Haber: Çağlar Atmaca
 

Editör: Çağlar Atmaca