Esrarengiz ve büyülü atmosferiyle güzel vakit geçirmeniz ve güzel fotoğraflar çekmeniz için ideal bir lokasyon. Kayaların arasından gelen suyun biriktiği havuzlu alanı kapsayan 115 metrelik bölüm turizm amaçlı olarak gezilebilmektedir.

Keskin ilçesinde yer alan Sulu Mağara yarı doğal-yarı yapay bir mağaradır. Antik dönemde maden galerisi olarak kullanılmıştır. İçi ve çevresi zyaretçilerin konforu düşünülerek yeniden düzenlenen mağara misafirlerini beklemektedir.

Prof. Dr. Erkan Göksu, KALEFEST’te konferans verdi Prof. Dr. Erkan Göksu, KALEFEST’te konferans verdi

Toplam uzunluğu 285 metre olan mağara, birbirine bağlı üç kattan ve sırasıyla havuzlu salon, küplü galeri ve alt maden galerisi adı verilen üç galeriden oluşmaktadır. Mağaranın bir bölümünde mermer, diğer bölümünde çamur taşı ve kum taşı bulunmaktadır. Mermerler içerisinde açılan giriş bölümü ile havuzlu salon doğal kesimdir ve Pliyosen Rölyef döneme aittir. Havuzlu salonun Erken Hristiyanlık döneminde yerleşim yeri ve geçici sığınak olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Mağaranın doğal kesiminde yer alan doğu yönündeki küplü ve güneydoğu yönündeki alt galeride yakın zamana kadar maden çıkarılmıştır.

Doğal ve yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler, Erken Hristiyanlık döneminde yapılmış taş duvarlarla örülmüştür. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açılan mağaranın en derin noktası 25 metre olup, tavan yüksekliği 1-4 m arasında değerlendirilmektedir. Üç kattan oluşan yapay galeriler maden alımı sonucu oluşmuştur.

Ortalama nemi %85, sıcaklığı 18 derecedir. Yağışlı dönemlerde akan yağmur sularını toplamak için antik çağda derinliği 2 metreyi bulan havuzlar yapılmıştır.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet EKİCİ tarafından 2019 yılında yapılan araştırmada Sulu Mağara’dan laboratuar örnekleri alınmış ve mağaranın insan sağlığına olumlu yönde etki ettiği, mağaradaki zengin negatif iyonlar sayesinde insanların solunumu daha kolay gerçekleşeceği, söz konusu negatif iyonların doğal yaşantımız sırasında yüklendiğimiz pozitif iyonları atmamızı sağlayacağı, hatta mevcut havayı solumanın ağrı kesici etkisi olacağı belirtilmiştir.

Sulu Mağara “Acil Müdahale Uygulama” işlemleri tamamlanarak 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete açılmıştır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne bağlı ören yeri statüsünde hizmet vermektedir.


Sağlık Turizmi

Tarih

Yürüyüş Yolu

Editör: Manşet Gazetesi