Saadet Partisi İl Başkanı Veysel Kutluca, haftalık olarak yaptığı basın açıklamasında, iktidarın ekonomi politikalarına dikkat çekti. Kutluca, uygulanan politikalar ile yüzde 20’lik bir zümrenin geçinebildiğini belirterek, “Efendim ne yapsınlar, ellerinden geleni yapıyorlar. Ellerinden geleni yapıyorlar ama kendileri için” ifadelerini kullandı. Saadet Partisi İl Başkanı Veysel Kutluca, üçüncü dünya savaşı açıklamalarına dikkat çekerek, “Bazıları 3’üncü dünya savaşının içindeyiz diyor, bazıları ise daha bunun başlangıcındayız diyor. Bizi en çok ilgilendiren maalesef hemen yanı başımızda Gazze’de meydana gelen katliam” dedi.

“GAZZE’Yİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ”

Gazze’de gerçekleştirilen katliama dikkat çeken Kutluca, İsrail’in insan haklarını ve hukuku çiğnediğini vurgulayarak, “İsrail her gün Gazze’yi bombalıyor. Bombalanacak yer kalmadı adeta. Hepimizi üzen hastaneler bombalanıyor, ambulanslar bombalanıyor, okullar bombalanıyor. Böyle bir vahşete bugüne kadar dünya şahit olmadı. Biz yanı başımızda, Gazze’de gerçekleşen katliamı görmezden gelemeyiz. Başta Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa olmak üzere bu katliamları görmezden gelmenin ötesinde İsrail’e destek veriyorlar” diye konuştu.

Bakan Yumaklı, Kırıkkale tarımı hakkında bilgi altı Bakan Yumaklı, Kırıkkale tarımı hakkında bilgi altı

“İSRAİL’İN ASIL ARZU ETTİĞİ, ARZ-I MEV’UD’A YERLEŞMEK”

İsrail’in asıl hedefine dikkat çeken Kutluca, İsrail’in Büyük Ortadoğu Projesi’ni sürdürdüğünün altını çizerek, “İsrail’in asıl arzu ettiği Arz-ı Mev’ud’a yerleşmek. Bunun yeni adı Büyük Ortadoğu Projesi. Çünkü bu projenin asıl adı Büyük İsrail Projesi. Bizim Güneydoğu Anadolu’muz da bu projenin içinde. Sayın Cumhurbaşkanımız İsrail’i bu katliamlar başladığında uzun bir süre desteklemeye devam etti. Sonra adım adım güya geri çekildi. Şimdi İsrail’i desteklemekten vazgeçti ama biz hâlâ tanıyoruz İsrail’i. Hâlâ büyükelçimiz var. Onların da Türkiye’de var. Bu katliamlardan dolayı takınılması gereken tavır, doğrudan doğruya tüm münasebetleri kesmektir. Böyle sürekli masum insanları katleden bir ülke ile bizim münasebetimiz olamaz, olmamalı” dedi.

“NE DEMİŞTİ, ŞİMDİ NE YAPIYOR?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın derdinin yalnızca bir dönem daha iktidarda kalmak olduğuna vurgu yapan Kutluca, "Bütün çabası bir dönem daha. Bazılarının iddiası, bu bir dönemi belki 7 yıla çıkaracaklar. Anayasada bazı değişiklikler yapılırsa Sayın Cumhurbaşkanı ömrü vefa ederse 7 yıl daha iktidarda kalacak. Allah’tan korkun. İşe gelirken iki dönem, bilemedin üç dönem diyordunuz. Şimdi yirmi bir yıl size yetmiyor. Nasıl bir mantık, nasıl bir anlayış, milletin önüne giderken insanın yüzü kızarır. 20-21 sene önce söylediklerini bugün tekrar tekrar bir dinle. Ne demiştin, şimdi ne diyorsun, ne yapmaya çalışıyorsunuz.” dedi.

“ELLERİNDEN GELENİ KENDİLERİ İÇİN YAPIYORLAR”

Türkiye'deki ekonomi politikalarının yetersizliğine de değinen Kutluca, belli bir kesimin rahat olduğunu belirterek, “Yüzde 20’lik bir zümre dışında kimse geçinemiyor. Efendim ne yapsınlar, ellerinden geleni yapıyorlar. Ellerinden geleni yapıyorlar ama kendileri için. Hiç utanma duygusu da taşımıyorlar. Bunun kabullenmesi mümkün değil. Ekonomi düzelir mi? Emin olun düzelir. Bunun işi sanki ekonomi ile alakası yokmuş gibi görünse de adalet ile başlar. Adalet mülkün temelidir. Bugün adalet Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasında, böyle bir adalet olabilir mi? Biz buna adalet diyebilir miyiz? Hemen onun arkasından da güzel ahlaki kurallar gelir. Yemeyeceksin, yedirmeyeceksin. İsraf etmeyeceksin. Kimseye bir şeyleri peşkeş çekmeyeceksin ama bunlar kural haline gelmiş. Biz bu yüzden kim olursa olsun ahlaki ve manevi anlayışı öncelemeyen hiçbir yönetimin fayda sağlamayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“ERBAKAN HOCA’NIN YAPTIĞI ZAMLARI DİLE GETİRENLERE ŞAHİT OLUYOR MUSUNUZ?”

Erbakan Hoca’nın geçmişte yaptığı zamları hatırlatan Kutluca, 27 sene önce Erbakan Hoca’nın yüzde 100’ün üzerinde zam verdiğine dikkat çekerek, “Çok değil bundan 27 sene önce Erbakan Hoca, başbakan oldu. Yüzde 20 mi 30 mu? Devlet diyor ki 'yüzde 20'den fazla veremeyiz, paramız yok.' Sendika diyor ki 'yüzde 30'dan aşağısına rıza göstermeyiz.' Tam o sırada Erbakan Hoca hesapları istedi. Sonra hesaplar geldi. 'Biz tahminimizden daha zenginmişiz' dedi.  Yüzde 30 ne demek, biz yüzde 50’yi de veririz. İlk kademede yüzde 30 verilirse devlet iflas eder zannedenler yüzde 50'nin verildiğine, arkasından da yıl sonuna kadar bir yüzde 25, bir yüzde 20 zam daha yapıldığına şahit oldular. Siz kimsenin bunun dile getirdiğine şahit oluyor musunuz? Söyleyemezler, kulaklarını tıkarlar. Bu söylendiği zaman kendilerinin beceriksiz oldukları ortaya çıkar. Bu söylem değil ki, bu yaşanılmış gerçek. Bunu bizim dışımızda hatırlayan var mı? İktidar bundan kaçıyor, hele muhalefet ise yarın göreve gelirsek diyerek korkuyorlar” dedi.

Haber: Çağlar Atmaca

Muhabir: çağlar atmaca