Merkezde, 2023-2024 eğitim öğretim yılı yaz döneminde özel gereksinimi olan farklı yaş gruplarındaki bireylere el sanatlarından spora, tarımsal etkinliklerden resim ve daha birçok uygulamalı eğitimler verilerek beceri kazandırılıyor. Spor etkinlikleriyle doyasıya eğlenen ve sosyalleşen bireyler, gün boyunca mutlu ve huzurlu bir gün geçiriyor. Uygulamadan memnun kalan aileleri de büyük memnuniyet yaşıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı halk eğitimi merkezlerinin bünyesindeki eğitim merkezlerinde her yaştaki özel eğitim ihtiyacı olan yetişkin bireylerin hayat boyu öğrenmeye katılımı ve yaygın eğitim hizmetlerine erişimleri artırılıyor. Bu sayede özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitime devam etmelerinin yanı sıra açılan yaz kurslarındaki çeşitli uygulamalı eğitimler sayesinde bireylerin yeteneklerinin de keşfedilmesi ve bu yeteneklerin daha da yükseltilmesi hedefleniyor.

Özel gereksinimi olan bireylerin topluma uyumlarını sağlama, temel öz bakım becerilerini, bağımsız yaşam ve mesleki becerilerinin de geliştirildiği eğitimlerde, bireylere tarımsal beceriler, spor, resim, el sanatları, müzik ve daha birçok etkinliklerde sosyalleşme ve beceriler kazandırılıyor. Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın eğitim merkezini ziyaret ederek buradaki eğitim ve diğer yürütülen çalışmalarla ilgili görevlilerden bilgi aldı. Aydın, dersliklerde kursiyerlerle bir araya gelerek sınıf içi etkinliklere da katıldı.  Aydın, daha sonra velilerle de bir araya gelerek sohbet etti.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Millî Eğitim Müdürü Aydın, açılan her bir kurs faaliyeti ile özel bireylerde önemli kazanımlar elde edildiğini aktardı. Yaz döneminde de örgün eğitim çağı dışındaki özel gereksinimli bireyler için halk eğitimi merkezi bünyesinde kursların devam ettiğini belirten Aydın, “Merkezimizde resim, el sanatları, bilgisayar, tarımsal faaliyetler, müzik gibi alanlarda açtığımız bu kurslar sayesinde özel eğitim gereksinimli bireylerimiz sosyal, kültürel ve sportif alanlarda becerileri her geçen gün daha da gelişiyor. Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimler sayesinde bilimsel, duyuşsal ve psikomotor alanlarda davranış değişikliği sürecini tamamlamaları bu sayede daha kolay oluyor. Bireylerimiz yeri geliyor bahçelerinde yetiştirdikleri sebzelerden topluyor, yeri geliyor spor yapıyorlar. Hepsi burada gün boyunca mutlu bir gün geçiriyorlar.” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Kırıkkale Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Aydın, yaz kursunda eğitim görenlere, hazırlanan protokol kapsamında Modalife Mobilya firması tarafından eğitim süresi boyunca öğle yemekleri verildiğini de hatırlattı. Millî Eğitim Müdürü Aydın’ın kurs ziyaretine Şube Müdürü Bülent İçbudak, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet Süreyya Kılıç ile diğer görevliler eşlik etti.

Haber: Çağlar Atmaca

Kirikkale’de Yaz Kurslarinda Özel Gereksi̇ni̇mli̇ Bi̇reyleri̇n Eği̇ti̇mleri̇ Devam Edi̇yor (3)Kirikkale’de Yaz Kurslarinda Özel Gereksi̇ni̇mli̇ Bi̇reyleri̇n Eği̇ti̇mleri̇ Devam Edi̇yor (2)Kirikkale’de Yaz Kurslarinda Özel Gereksi̇ni̇mli̇ Bi̇reyleri̇n Eği̇ti̇mleri̇ Devam Edi̇yor (1)

Muhabir: Çağlar Atmaca