Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla bu yıl Kırıkkale’den kutsal topraklara gidecek olan Hacı adaylarını, ömürlerinde bir defa yaşayacakları hac yolculuğuna hazırlamak, onlara gerekli eğitim ve rehberliği sunmak amacıyla Kırıkkale İl Müftülüğü organizesinde eğitim semineri yapıldı. Nur Camii Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Kur’anı Kerim tilavetiyle başlayan seminerde hacı adaylarına kutsal topraklarda hac ibadeti esnasında nelere dikkat etmeleri gerektiği hususunda bilgiler aktarıldı.  

Açış konuşmasını gerçekleştiren İl Müftü Vekili Metin Arcaklıoğlu "Hac yolculuğu, hayatımızın en anlamlı yolculuklarından biridir. Bu kutsal yolculuk; rahmet, muhabbet, tefekkür, ibret, hikmet, dua ve niyazlarla yüklü bir yolculuktur. Hac yolculuğuna çıkanlar da bu ulvi yolculuk için maddi ve manevi açıdan hazırlıklı olmalıdır. Hac ibadeti  baştan sona sembollerle dolu bir ibadettir. Bu ibadet zahmetli ve sürprizlerle dolu bir ibadettir"  ifadelerini kullandı.

Uluyüz, Kamuda Tasarruf Paketine tepki gösterdi Uluyüz, Kamuda Tasarruf Paketine tepki gösterdi

Ruh ve bedeninin birbirine eşlik ettiği bu coşkulu yolculukta, ahiret yolculuğunun bir provası olarak algılanması gerektiğini vurgulayan İl Müftü Vekili Arcaklıoğu  "Peygamber efendimiz (s.a.v) "Kim Allah için hacceder, çirkin söz ve günahlardan sakınırsa, annesinden doğduğu gün gibi günahlarından arınmış olarak döner" buyurmuştur. Tek kelime ile özetlenecek olursa Hac öze dönüştür. Rabbim tüm hacı adaylarımızın Hac ibadetlerini kabul eylesin. Salimen ibadetlerini yapıp  memleketlerine dönmeyi nasip eylesin." dedi Akabinde İl Müftü Yardımcıları Kübra Göker ve Turan Arslanoğlu tarafından düzenlenen sunumlarla hacı adaylarının kutsal topraklarda zorlanmamaları adına bilgilendirmeler yapıldı.

Haber: Cengiz Selci