İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, 2024 yılı Nisan ayı asayiş değerlendirmesinde bulundu. Müdür Başbuğ yaptığı açıklamada, “İlimiz Polis Sorumluluk Bölgesinde 2024 yılı Nisan ayında toplam 816 asayiş olayı meydana gelmiş, bu olaylara karıştığı tespit edilen 870 şahsa işlem yapılarak adliyeye sevk edilenlerden 4’ü tutuklanmıştır. Malvarlığına karşı işlenen suçlarda 2024 yılı Nisan ayında 114 olay meydana gelmiş, 61 şahıs yakalanarak 1 şahıs tutuklanmış, yapılan çalışmalar sonucunda olay aydınlatma oranı 70 olarak belirlenmiştir. İl merkezinde 2024 yılı Nisan ayı içerisinde olay aydınlatma oranı 54 olup, toplam 13 evden hırsızlık olayı gerçekleşmiş, bu olaylar da 6 şahıs yakalanmış 1 şahıs tutuklanmıştır”

“Evden hırsızlık olaylarının yaşanmaması adına vatandaşlarımızın alacakları basit önlemlerle evden hırsızlık olaylarının önlenebileceği, gerek vatandaşlarımızın bu konuda duyarlılığı gerekse alacağımız önleyici tedbirler sayesinde evden hırsızlık vakalarındaki artışın önüne geçilebileceği değerlendirilmektedir. Öte yandan Nisan ayı içerisinde 24 dolandırıcılık olayı meydana gelmiş, 14 şahıs tespit edilmiş, 1 şahıs yakalanmıştır. Bu konular ile ilgili özel tedbirler alacağımızı tüm hemşerilerimizin bilmesini isteriz. Kendilerinden önemle ricamız; güvenli olduğundan emin oldukları internet siteleri üzerinden alışveriş yapmaları, kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp telefonla arayarak para, altın, hesap numarası, banka şifreleri isteyenlere itibar etmemeleri gerektiğidir.

“Kişilere karşı işlenen suçlar kapsamında ise 2024 yılı Nisan ayı içerisinde 452 olay meydana gelmiş, 669 şahıs yakalanmış olup 3 şahıs tutuklanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda aydınlatma oranı %95 olarak belirlenmiştir. Öte yandan Aile içi şiddet vakalarında 2024 yılı Nisan ayında 153 olay meydana gelmiş ve 1 şüpheli tutuklanmıştır. Kaçakçılık ile mücadelede artan operasyonlarımız ile birlikte 2024 yılı Nisan ayında 144.000 adet makaron, 10.834 litre akaryakıt, 5.985 adet tekel bandrolü, 246 kg tütün, 20 litre kaçak alkol, 8 adet ruhsatsız tabanca ele geçirilmiş, bu olaylara karıştığı tespit edilen 21 şahıs hakkında işlem yapılmıştır.

Kırıkkale’de mahalli sanatçı konserleri devam ediyor! Kırıkkale’de mahalli sanatçı konserleri devam ediyor!

“Narkotik Suçlarla Mücadelede yapılan çalışmalarda ele geçen malzeme açısından 2024 yılı, Nisan ayında 55 olay olmak üzere toplam 103 olay meydana gelmiş, Nisan ayında Mart ayına kıyasla %15’lik artış gözlenmiştir. Toplam 286 gram ve 2.249 adet uyuşturucu/uyarıcı madde yakalanmıştır. Bu olaylara karıştığı tespit edilen 63 şahıs hakkında işlem yapılarak adliyeye sevk edilen 55 şahıs serbest bırakılmış, 3 şahıs adli kontrol şartıyla salıverilmiş, 5 şüpheli şahıs tutuklanmıştır. PKK/KCK, FETÖ/PDY, DEAŞ terör örgütlerine yönelik yapılan operasyonlarda 2024 yılı Nisan ayında 6 olay meydana gelmiş, konuyla ilgili olarak 8 şüpheli şahsa işlem yapılmış, adliyeye sevk edilen 1 şahıs tutuklanmıştır”

“2024 yılı Nisan ayı içerisinde; yapılan uygulamalarda 13.362 şahıs sorgulanmış, 7 aranan şahıs yakalanarak ilgili birimlere teslim edilmiş, yine bu uygulamalarda 9.614 (Trafik ve diğer birimler dahil) araç sorgulanmış 236 araç trafikten men edilmiştir. Çalışmalar sonucunda 2 adet silah ve bu silahlara ait mühimmatlar ele geçirilmiştir. İlimizde 2024 yılı Nisan ayında 207 trafik kazası meydana gelmiş, maalesef 3 vatandaşımız trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Trafik düzeninin ve güvenliğinin sağlanması amacıyla denetim faaliyetlerimiz devam etmekte olup 2024 yılı Nisan ayında 24.970 aracın kontrolü sağlanmıştır”

“Sokak düğünleri, kına gecesi, nikâh merasimi, sünnet düğünü, asker uğurlaması vb. etkinlikler esnasında havaya ateş etme vakaları yaşanmaktadır. Bu tür merasimlerde silah kullanımı istenmeyen kazalara, üzücü olaylara ve ne yazık ki ölümlere neden olmaktadır. Kıymetli vatandaşlarımızın yaşayacakları en özel günlerinde bu konuda hassasiyet göstermelerini ve duyarlı olmalarını rica ederiz” dedi.

Haber: Çağlar Atmaca