Kadir Gecesi nedeniyle mesaj yayımlayan il Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, “Hayatımıza sayısız güzellikler katan rahmet, mağfiret, feyiz, bereket ve arınma mevsimi Ramazan ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde, Yüce Allah’ın “Bin Aydan Daha Hayırlıdır” (Kadir, 3) diye vasıflandırdığı kutlu bir gece olan “Kadir Gecesi” ne kavuşmanın huzur ve mutluluğu içerisindeyiz. 5 Nisan 2024 Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan geceyi Kadir Gecesi olarak hep beraber idrak ve ihya edeceğiz. Bu vesile ile Kırıkkaleli hemşehrilerimin Kadir Gecesini tebrik ediyorum. Bu geceyi diğer gecelerden üstün kılan en önemli özellik; “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi” (Yûnus, 57) ayetiyle tüm insanlığa gönderilen ve 14 asırdan bu güne insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gecede nazil olmaya başlamasıdır. Zira Kur’an-ı Kerim insanları, doğru yola ileten, karanlıktan aydınlığa çıkartan, bizi birbirimize yaklaştıran, kardeş kılan, hayatı güzelleştiren, sorunların çözümüne ışık tutan ve umutla geleceğimizi inşa etmemize rehberlik eden en büyük değer ve en önemli hazinedir”

“Allah’u Teala, bu geceyi Kadir Suresinde bizlere şöyle anlatmaktadır. “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Umut, bağışlanma ve huzur kapılarının Yüce Allah’ın engin rahmetiyle açıldığı Kadir Gecesi, derin bir tefekkür ve samimi bir muhasebe ile bizi “…şerefli…” (İsra, 70) kılan inanç ve ahlakı yeniden kuşanma zamanıdır. Gafletle geçirdiğimiz vakitlerin affı ve günahlarla kirlenen kalplerimizin arınması için bizlere verilen eşsiz bir fırsat olan bu gece, kıymetini bilmeden tükettiğimiz ömür için tevbe imkânıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bu mübarek gece ile ilgili olarak; “Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah’tan umarak Kadir Gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari, İman, 26) buyurmuş ve Hz. Aişe validemizin; “ Ey Allah’ın Resulü Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim” sorusuna ise “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” (İbn Mace, Dua, 5) şeklinde dua etmesini tavsiye etmiştir”

“Bu geceyi idrak etmek maksadıyla daha çok namaz kılalım, dua edelim. Bu geceyi vesile kılarak kapsamlı bir tefekkürle bütün hayatımızı Kur’an ve sünnet ölçüsüyle gözden geçirelim. Rabbimizle, kendimizle, çevremizle, velhasıl bütün varlık ve kâinat ile ilişkimizi tevhit, kulluk, adalet, merhamet, sorumluluk ve güzel ahlak ekseninde gözden geçirmek suretiyle muhasebe edelim. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu gecede bütün hata ve günahlarımıza tevbe ederek bir daha aynı yanlışlara yaklaşmamak kaydıyla af dileyelim. Bütün insanlığı dâhil ederek kin, haset, nefret, korku, ümitsizlik ve ötekileştirmenin olmadığı; güven, sevgi, saygı, kardeşlik ve dayanışmanın hâkim olduğu bir hayatın ve dünyanın inşası için tüm içtenliğimizle çalışma azmimizi yenileyelim. Bunu başarabildiğimizde kalbimizde dargınlık, kırgınlık kin ve nefret yerine sevgi, dostluk ve kardeşlik hâkim olacak; ellerimiz Gazze’de, Arakan’da ve Doğu Türkistan’da zulme uğrayan, yetimlere, kimsesizlere, fakir ve muhtaçlara yardım için buluşacak, Allah’ın yardımı ve rahmetiyle yeryüzü esenliğe kavuşacaktır. Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Bu bağlamda bu yılın Ramazan teması “Ramazan ve Ahiret Bilinci” olarak belirlenmiş, Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilen faaliyetlerde tüm yönleriyle bu konu işlenmiştir. Ömrümüze ömür katma fırsatı olan bu gecede dua ederken Rabbimizden dayanışma üzere bir hayat yaşama isteğimizi de mutlaka dillendirelim”

“Kadir gecesi münasebetiyle başta Nur Camii olmak üzere bütün camilerimizde teravih namazı öncesi ve sonrası özel programlar düzenlenmiştir. Çocuğu, genci-yaşlısı, kadını-erkeği tüm vatandaşlarımızı camilerimizde Kadir Gecesi Özel programına davet ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Kırıkkaleli hemşehrilerimin mübarek Kadir gecesini tebrik ediyorum. Bu gecenin mü’minler için manen arınma ve temizlenmeye; insanlık alemi için sevgi ve barış dolu günlere kavuşmaya vesile olmasını temenni ediyorum. Ramazan-ı Şerif hürmetine tüm yeryüzünün selamet ve sekinet yurduna dönüştürmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyor, Kur’an’ın aydınlığında huzur dolu günler diliyorum” dedi.

Lösemiyi yenen kahramanlara anlamlı eğitim Lösemiyi yenen kahramanlara anlamlı eğitim

Haber: Cengiz Selci