Emekli Astsubaylar İnisiyatifi Hareketi üyesi emekli astsubaylar, 2001 yılında astsubaylara Kanun Hükmünde Kararname ile verilen, ancak kararnamenin süresi dolduğu için günümüzde 8 bin liranın karşılığı olan, yansıtılmamış 10 bin puanlık göstergenin sigortalarına yansıtılmasını ve kendilerine vaat edilen tazminatların ödenmesini talep ediyor.Emekli astsubaylar, taleplerini dile getirmek için ve emekli aylıklarını protesto etmek için yurt genelinde eylemler düzenliyor.  Daha önce Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti tarafından TBMM’de emekli Astsubayların haklarının verilmesine dair önerge verilse de Ak Parti ve MHP tarafından reddedilmişti. Astsubaylar mecliste reddedilen hakları için yurt genelinde eylem programları düzenlemeye başladılar.

Astsubayların taleplerine ilişkin basın açıklamasını yapan Emekli Astsubay Hareketi İnisiyatifi Başkanı Levent Ulucan; 

"Bağımsızlığımızın sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızı havada karada, denizde her zaman her yerde dalgalandıran Balkanlarda Kosova’da Bosna Hersek’te Azerbaycan tüm sevdiklerinden uzakta mavi vatanın korunması için Akdeniz de Ege'de su altında su üstünde yapan görev astsubaylara selam olsun. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ilk mermisini atan ve devleti için canını hiç düşünmeden feda eden Ömerlere kahpe ellerin kahpece kurdukları bomba düzeneğini imha ederken bedeninin her parçasını bu topraklara feda eden Esma astsubaya selam olsun. Bize bırakılan kutsal vatan emanetine, Atatürk ilke ve inkılaplarına, demokrasiye sahip çıkmak için ömür harcayan astsubayları bu karda kışta meydanlara inmeye mecbur eden zihniyete ve o zihniyetin sahiplerine bir çift sözümüz var.

“PEYGAMBER OCAĞINI MENFAAT OCAĞINA ÇEVİRDİNİZ”
Birileri aileyiz diyordu öyle mi? Size ballı börek bize kuru ekmek bu mu aile? Aileysek TBMM komisyonlarında neden haklarımızın verilmesine engel oluyorsunuz? Bize bu kararı durdurdunuz neden? Bu kör inat, bu anlaşılmaz haset nereye kadar? Bu ülkenin her karış toprağında kanımız ve alın terimiz var. Bu inkar neden, nereye kadar? Her ihtilalde kendinize bir tazminat aldınız, bombayı imha edene değil imhası için emir verene verdiniz Peygamber ocağını menfaat ocağına çevirdiniz, bir tek canım sıkıldı tazminat almadığınız kaldı. Kadrosuzluk adı altında ben general olamadım tazminatını alıyorsunuz. Astsubaya bir tek tazminatı dahi çok gördünüz, sizce bu düzen sürer mi sonsuzu kadar? Adaletin olmadığı yerde huzur, adaletin olmadığı yerde başarı olmaz. Hiyerarşi ile sorunumuz yok ama rütbe asalet unvanı üst efendi, ast köle değildir. Emek bizim, ömür boyu nöbet bizim. Zimmet bizim, Türk Ordusu astsubaya zimmetli astsubaya. Bu çarpık düzen nereye kadar?

Temeli Mete Han'a dayanan 2000 yıllık şerefli bir tarihe sahip Türkiye Cumhuriyeti Ordusunda Apoletin değil, adaletin hükmü sürsün artık. Apoletin sırmayı hor görmesi. Analarımızın ak sütü gibi helal haklarımıza engel olması nereye kadar devam edecek?

Subay da astsubay da hepsi sıvasız evlerin çocukları. Siz hiç villadan şehit cenazesi çıktığını gördünüz mü? İsterim ki, sıvasız evlerin çocukları birbirini ayrıştırmasın, ötekileştirmesin, geldiği yeri kader birliğini unutmasın mezara kadar.

"ASTSUBAYIN LİSANS EĞİTİMİNE NEDEN KARŞISINIZ?"
Lojmandan çıkmadan emekli ol, her yıl asker, kampta tatil yap, ordu evleri beylerin emrinde, hepsini anladık da astsubayın lisans eğitimine neden karşısınız? Korkunuz nedir korkunuz? Bu korku ne zamana kadar? Birlikte kurşun sıkıp kurşun yiyoruz, birbirimize canımızı emanet ediyoruz. Ama adil paylaşıma gelince adalet terazisi hep sizden yana ağır basıyor. 21. yüzyıldayız derebeylik dönemi değil. Bu lale devri anlayışı nereye kadar? Bir çift söz de dünden bugüne gelen siyasi iktidarlara:

Bakan duyurdu! Ödemeler hesaplara yatırılıyor! Bakan duyurdu! Ödemeler hesaplara yatırılıyor!

Yıllardır, devletin en tepesinden başbakandan bakanlarına kadar söz verip sözlerinizi unuttunuz. Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz Mart 2014, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık 3 Mart 2017, Genelkurmay Başkanı Sayın Hulusi Akar 29 Ekim 2015, Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar 25 Ocak 2019, Milli Savunma Bakanı Sayın Yaşar Güler 27 Aralık 2013. Sorunlarımızın çözüleceğine dair söz vermiştiniz. Ama hiçbiriniz sözünüzde durmadınız. Yıllardır için için kanayan yaralarımızın olduğunu biliyor, görüyor kabul de ediyorsunuz da Allah aşkına neden söz verip çözmüyorsunuz?

"HİÇ KİMSE YOK SAYDIĞI ASTSUBAYIN KAPISINI OY VERMEK İÇİN ÇALMASIN"
Türk töresinde söz namustur. Nerede kaldı sizin mertliğiniz, nerede kaldı siyasi adaletiniz? Hiç kimse yok saydığı astsubayın kapısını oy vermek için çalmasın, ta ki adalet sağlanıncaya kadar. Yurdumuzu koruyup kollayan, bekasını sağlayan meslektaşlarımızın aidiyet duygusunu zarar görmesin diye sustuk, artık susmayacağız. 1975 ruhu ile meydanlarda olacağız, 1975 ruhu yolumuza ışık tutacak, bedel ödemek gerekirse her bedeli ödemeye hazırız. Biz meslek yemini ölümü göze alarak ettik. Adalet sağlanıncaya kadar, sesimiz duyuluncaya emeğimizin karşılığını alıncaya kadar yasal zeminler içinde kalarak mücadelemiz hukuk içerisinde devam edecektir."

Editör: Çağlar Atmaca