Yaz aylarının gelmesi ile birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırıkkale’de de keneler görünmeye başladı. Ciddi sağlık sorunlarına, hatta ölüme neden olabilen kenelere karşı ise dikkatli olmak gerekiyor. Peki, kene ısırması nasıl anlaşılır?

Kene ısırması genellikle fark edilmez çünkü kenelerin ısırma sırasında salgıladığı bir tür anestezik madde nedeniyle ısırık hissedilmez. Ancak, kenenin ısırmasından sonra belirtiler zamanla ortaya çıkabilir.

İlk olarak, kene ısırması sonrası deride kızarıklık ve hafif şişlik oluşabilir. Bu kızarıklık genellikle ısırılan bölgede hafif bir yuvarlak veya oval şekilde görülür. Kızarıklık genellikle ısırılan bölgede merkezde bulunan bir leke etrafında yayılır.

Bununla birlikte, kene ısırması sonrası belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları da görülebilir. Bu belirtiler, kene tarafından taşınan hastalıkların, özellikle Lyme hastalığı gibi, bulaşma riskine işaret edebilir. Lyme hastalığı, kene ısırması sonrası belirtilerden biri olan kızarıklığın ortaya çıkmasından haftalar veya aylar sonra gelişebilir.

Kene ısırması sonrası belirtiler arasında, ısırılan bölgede kaşıntı ve rahatsızlık da görülebilir. Kaşıntı genellikle kenenin ısırıldığı yerdeki deride ortaya çıkar ve zamanla artabilir.

Memurlardan oluşan korodan, muhteşem sahne performansı Memurlardan oluşan korodan, muhteşem sahne performansı

Kene ısırması sonrası belirtilerden biri de kenenin ısırılan bölgede kendisini göstermesidir. Eğer bir kene tarafından ısırıldıysanız ve kene hala cildinizde ise, bunu fark edebilir ve uygun şekilde çıkarmak için önlem alabilirsiniz.

Kene ısırması sonrası belirtiler herkeste farklılık gösterebilir ve bazı kişilerde belirtiler hafif olabilirken, diğerlerinde daha şiddetli olabilir. Bu nedenle, kene ısırması sonrasında herhangi bir belirti fark ederseniz veya endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Sonuç olarak, kene ısırması genellikle fark edilmez ancak belirtiler zamanla ortaya çıkabilir. Kene ısırması sonrası oluşabilecek belirtiler arasında deride kızarıklık, ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, kaşıntı ve kenenin kendisi bulunur. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bir sağlık uzmanına danışarak gerekli tedbirleri almanız önemlidir.

Haber Merkezi