Büyükbaş kurbanlıkta geçen yılın tavan fiyatı bu yıl taban fiyat oldu Büyükbaş kurbanlıkta geçen yılın tavan fiyatı bu yıl taban fiyat oldu

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ
Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz her geçen gün boyutunu artırırken, alışverişte her geçen gün yeni yöntemler keşfediliyor. Kredi Kartlarından yapılan alışverişlerde bankaların aldığı komisyon ücreti esnaftan kesilirken, esnaflar kredi kartıyla alışverişe karşı önlemler almaya başladılar. Kırıkkale’de de birçok market özellikle sigara alışverişlerinde Kredi Kartlarına komisyon ekleyerek alışverişe müsaade ederken, birçok iş yeri kredi kartı ve nakit fiyatları arasına fark eklediler. Bazı iş yerleri pos cihazının arızalı olduğunu iddia ederek, müşterilerinden IBAN’a ödeme yapmalarını isterken Maliye ve Hazine Bakanlığı harekete geçti.

VERGİ KAÇIRIYORLAR
Bankalar Kredi Kartı ile pos üzerinden yapılan alışverişleri Maliye ile paylaşıyor olması nedeniyle iş yerleri pos cihazından yapılan satışların faturalarını kesmek zorunda kalıyorlar. Pos cihazından hem bankalar komisyon alırken hem de esnaf satış için fatura kesmek zorunda kalıyor. Kesilen fatura ile birlikte esnaf vergi kaçıramayacak duruma gelince farklı önlemler almaya başladılar. Esnaflar vergi kaçırmak için pos cihazının bozuk olduğunu iddia ederek ödemeleri müşterilerinden IBAN üzerinden istiyorlar. IBAN üzerinden yapılan ödemelerde esnaflar vergi kaçakçılığı yapmayı sıklaştırınca Maliye ve Hazine Bakanlığı harekete geçti ve bu tür ödemelere ceza yazmaya hazırlandığı öğrenildi. Yeni uygulamanın ne zaman başlayacağı bilinmezken, Bakanlığın kısa süre içerisinde harekete geçeceği öğrenildi.

Haber: Çağlar Atmaca
 

Muhabir: Çağlar Atmaca