Kırıkkale başta olmak üzere 81 ilde, 1 milyondan fazla kişi ehliyet affının ne zaman çıkacağını bekliyor. AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, geçtiğimiz haftalarda KYK borçlarından ehliyet affına kadar çeşitli konulara değinerek, "Vergi dairelerindeki tüm borçların yapılandırılması, 2 bin liranın altındaki vergi borçlarının silinmesi, KYK borçlarının yeniden yapılandırılması gibi birçok vatandaşı ilgilendiren teklif yasalaştı" dedi. Bu açıklamalar sonrasında, gözler ehliyet affına çevrildi. Ancak, şu ana kadar ehliyet affının ne zaman gerçekleşeceğine dair kesin bir bilgi verilmedi.

EHLİYET HANGİ DURUMLARDA ALINIR, HANGİ DURUMLARDA EL KONULUR?

Türkiye'de trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, ceza puanı alır. 100 ceza puanına ulaşıldığında ehliyete geçici olarak el konulur.

DİĞER DURUMLAR

•Aşırı Hız: Belirlenen hız limitlerinin aşılması, trafikte tehlike oluşturduğu için ehliyete el konulmasına yol açabilir.


•Alkol veya Uyuşturucu Etkisi Altında Araç Kullanmak: Alkol veya uyuşturucu maddelerin etkisi altında araç kullanmak, ehliyetin kaybedilmesine neden olur.

•Trafik Kurallarını İhlal Etmek: Kırmızı ışıkta geçmek, hatalı sollama yapmak, emniyet kemeri takmamak gibi ihlaller ehliyetin alınmasına sebep olabilir.

•Trafik Kazası: Ciddi bir trafik kazasında sorumlu bulunmak, ehliyetin geçici veya kalıcı olarak kaybedilmesine yol açabilir.

Kırıkkale, Kayseri, Niğde, Yozgat ve Kırşehir'de 15 Temmuz Şehitleri anıldı Kırıkkale, Kayseri, Niğde, Yozgat ve Kırşehir'de 15 Temmuz Şehitleri anıldı

•Sağlık Sorunları: Ciddi veya geçici sağlık problemleri (örneğin, görme bozuklukları, epilepsi gibi) sürücülerin ehliyetlerinin geçici veya kalıcı olarak elinden alınmasına neden olabilir.

Haber Merkezi

Muhabir: haber merkezi