Dünya çapında ün kazanmış çok önemli bir ressamımızdır.

1926 Keskin doğumlu olan Rahmi PEHLİVANLI’nın, Türkiye'de 5, dünyanın çeşitli merkezlerinde 60'ın üzerinde kişisel sergisinin büyük bölümü, müzelerde, devlet başkanları tarafından açılmıştır. Sanatçıya ödül kazandırmış eserlerinin bir bölümü Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye dahil olmak üzere toplam 17 değişik müzede sergilenmektedir. Kendisine uluslarası düzeyde birçok takdirname ve nişan verilmiştir.

Sanatçının en ünlü resimleri arasındaki Aziziye kahramanı Nene Hatun portresi Milli Savunma Bakanlığı'nın davetiyle Harbiye Askeri Müzesi'ne alınmıştır. Yine "Atatürk'ün Doğduğu Ev" isimli eser Kültür ve Turizm Bakanlığı koleksiyonunda bulunmaktadır.

1953-1990 yılları arasında yirmi beşten fazla kral, kraliçe ve devlet adamı portrelerini çizmesi için ünlü ressamı ülkelerine davet etmiştir. En ünlü tablolarından biri olan Zina, 1967 yılında Vatikan yönetimi tarafından çok beğenilmiş ve dönemin Papası IV. Paul tarafından madalya ile ödüllendirilmiştir. Bu tablo Roma'daki Dal Vaticano Floransa Müzesi'ne alınmıştır.

1984 yılında Nurhan hanımla evlenmiştir.

Ünlü sanatçı 24 Ağustos 1992 tarihinde 65 yaşındayken vefat etmiştir.

Sanat evimizi ziyaret ederek Rahmi PEHLİVANLI’nın yaşamını ve Abdullah’ın hikayesini muhakkak dinleyin. Buraya kadar gelmişken Rahmi PEHLİVANLI’nın yazmış olduğu ve eşi tarafından yayınlanan “1 Fırça 1 Palet 1 Hayat - Abdullah'ın Gaderi” kitabını almayı unutmayın.

Kitap

Resim

Sergi

Tarih

Editör: Manşet Gazetesi