Böyrek Dağları’nın eteklerinde, Haydar Sultan Köyü'ne 500 metre kadar uzaklıkta yer alan türbenin bahçesinde “Deliler Kuyusu” adı verilen ve kükürtlü olması nedeniyle, suyunun soğuk olmasına rağmen devamlı kaynayan bir kuyu bulunmaktadır.

Kırıkkale’de Halk Kütüphaneleri zengin kitap koleksiyonuyla dikkat çekiyor Kırıkkale’de Halk Kütüphaneleri zengin kitap koleksiyonuyla dikkat çekiyor

Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli rol alan Hoca Ahmet Yesevi’nin oğlu Haydar Sultan’ın burada düşmana esir düşerek kuyuya hapsedildiği rivayet edilmektedir.

Geç Roma ya da Erken Bizans dönemlerinde var olan bir manastır üzerine inşa edilen Haydar Sultan Külliyesi, cami, türbe, hazire, çeşme ve kuyudan oluşmaktadır.

Yapılan onarımlarla asıl hüviyetini kaybeden külliyeden günümüze “Deliler Kuyusu” adı verilen kuyu ile iki adet kitabe kalmıştır. Deliler Kuyusu, caminin yanında etrafı duvarla çevrili avludadır. 50 santim çapında bir kuyu bileziği, onun altında ise 60x60 santimlik kare kuyu bulunmaktadır. Kuyu ağzı beton kaplamalarla yükseltilmiş olup zeminden derinliği 2 metre kadardır.

Türbe, dini hassasiyeti bulunan birçok kesim tarafından çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Yılın her döneminde ve özellikle Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri’nin yapılmakta olduğu ağustos ayında birçok ziyaretçinin uğrak noktası konumunda bulunmaktadır.

Editör: Manşet Gazetesi