Bakanlar Kurulu`ndan 3 müjdeli haber çıktı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dövizli askerlik bedelinin 10 bin Avro`dan 6 bin Avro`ya düşürüldüğünü ve 100 bin sözleşmeli personelin memur kadrosuna geçirildiğini açıkladı.

Köy ve mahalle muhtarlarının maaşları da yüzde 100 oranında artırıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu`nun ardından açıklamalarda bulundu.

İşte Arınç`ın açıklamalarının satır başları:

Yurt dışında yaşayana vatandaşlarımız için dövizli askerlik hizmeti 10 bin eurodan 6 bin Euro`ya indirildi. Sözleşmelileri kadroya alma konusunda çok önemli bir noktaya gelindi. Köy ve mahalle mmuhtarlarının maaşı %100`e yakın artırılmıştır.

MECLİS`TE YAŞANAN KAVGA

Milletvekilleri hakkında yargısal sürecin başlamasını talep ediyoruz. TBMM çalışma kararı aldı, 100`den fazla kanunu görüşmeye başladı. Bu çalışmaları MHP ve CHPengellemeye kalktı. Şüphesiz parlamentoda partilerin engelleme hakkı kutsaldır, ama bunlar fiili saldırılara dönüşmemelidir. Evvelsi günü yaşanan olaylarda CHPİstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve arkadaşları sayın Başbakan yardımcısına fiili saldırıda bulunmak üzere masasına kadar gelmişlerdir. Olayda bir sayın milletvekilimizin kaşının yaralandığını, gözünün zedelendiğini biliyoruz. Birkaç kişi daha özellikle bu tür tartışmalarda vurucu kişiler olarak yer almakta, Meclis`i bir kavga alanı haline dönüştürmeye çalışmaktadır. Sayın Genel Başkanların tartışmaları salmdırıya götüren milletvekillerini en azından cezalandırılması ve Meclis`te bu görev verilmemesi gerekmektedir. Bu isimler gibi pekçok isimler daha önce mahkemeyi de basmışlar, pekçok olaylara karışmışlardır. Bu Meclis`e yakışmıyor, milletvekilliğine yakışmıyor, milletimizin de tasvip ettiği bir olay değildir.

MISIR'DAKİ OLAYLAR

Mısır 'daki gösterilere karşı silah kullanılması darbe yoluyla iktidara geldiğini düşünenlere büyük bir ibret olmalıdır. Halkıyla savaşan anlayışı şiddetle kınıyoruz. Mısır'daki darbe yönetimine karşı net tavır alan tek yönetimin Ak Parti hükümetinin olduğunu görmek bir bakıma bizi üzüyor diğer yandan da gururlandırıyor. Biz bu tavrımızı ilkesel ve ahlaki olarak sürdürmekte kararlıyız.

Halkıyla savaşan, halkına silah doğrultan ve bu sebeple meşru hükümetleri, cumhurbaşkanını devirerek yetkileri bir başkasının eline veren bir anlayışı şiddetle kınıyoruz.

MISIR`DA DURUM FLU

İşbaşına geldiğini zanneden hükümete karşı bizim şu anda ekstra bir yaptırım uygulamamız söz konusu değildir. Ortada bir flu durum var. Bu flu durumu Dışişleri Bakanlığımız süratle her gün, her an değerlendirmektedir.

MURSİ TÜRKİYE`YE Mİ GELECEK?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi`nin 'Türkiye`ye gönderilmek istendiğine' yönelik iddiaları spekülasyon olarak değerlendirdi.

GEZİ PROTESTOLARI

Bakanlar kurulunda bu konu görüşülmedi. Görüşülmeye değer bir konu da değil.

PALALI EYLEMCİ TARTIŞMASI

Elinde bir pala satır olan herkesi korkutan bir görüntü korkunç bir görüntü. Bunu meşru görmek hafif anlamlar yüklemek mümkün değil. Bu kamu düzenini bozan insanların canına tehdit kokan bir harekettir. Uzun süre ekranlarda kalmıştır. Savcılık tutuklama talebiyle göndermiş fakat mahkeme serbest bırakmıştır. Elinde satırla sağa sola hücum eden bir insan neden serbest bırakılmıştır derseniz bunu hakime sormak gerekir.

Bu hükümetin işi değil. Ben de garip karşıladım. Herkesin bunu telin etmesi ve bu saldırgan hakkında yargının süratli karar vermesi gerekir. Neden serbest bırakılmıştır bu herhalde mahkemenin bildiği hususlardır.

MISIR`DAKİ TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİ

Mısır`la ilgili bütün detayları görüştük. Oradaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız 7 bin 98 civarında. Büyükelçiler ve konsolosların kendisine bildirilmeyen vatandaşlarımız da vardır. Bunlardan büyük kısmı Kahire`de yaşamaktadır. Arapça öğrenmek üzere kurs amacıyla 400 öğrencinin de Mısır`da bulunduğunu biliyoruz. Hepsiyle irtibat kurulmuştur. Fevkalade önemli bir gelişme olursa bunlar tahliye edilebilecek konumdadır, herhangi bir endişe yaşamıyoruz.

UZUN TUTUKLULUK SÜRESİ

Sayın Adalet Bakanımızla da görüştük. Anayasa Mahkemesi`nin kısa kararı yayınlandı, gerekçeli kararı henüz yayınlanmadı. Anayasa Mahkemesi uzun tutuklulukla ilgili itirazı ya kabul eder ya da reddeder. Burada Anayasa Mahkemesi ilgili maddeyi iptal etmiş ama bunun yanıda ilgili yasayı yapmak üzere 1 yıl süre tanımıştır. Anayasa Mahkemesi hangi gerekçelerle şüphesiz bunu tartışmıştır. En kısa zamanda gerekçeli kararını bekliyoruz. Mahkemenin kararına da saygı duyuyoruz.

Kanun 10 yıllık bir üst limit koymuşsa, hiçbir hakim bununla bağlı değildir. Bu sürenin geçilmemesi gerekmektedir. Mahkemeler her zaman tahliye kararı verebilirler. İlle 10 yıl beklemek zorunda değillerdir. Anayasa Mahkemesi`nin bu kararı soruna çözüm getirmeye yöneliktir.

RAMAZAN`DA BARIŞ TEMENNİSİ

Bu akşam Ramazan`a giriyoruz. Arzu edenler ilk sahura kalkacaklar ve ilk teravihi kılacaklar. Hepinizin ve milletimizin Ramazan ayını tebrik ediyorum. Ramazan ayını barış, huzur, mutluluk içerisinde geçirmenizi temenni ediyorum. Hepinize iyi akşamlar.