ÇOCUK VE OYUNCAK

     Çocuk için oyuncak, eğlendiren, geliştiren, öğreten, hayata hazırlayan, ilgi çeken nesnelerdir. Çocuk hayatını oyun ile öğrenir. Rol yapar, örnek alır, dener, model olur vb. durumlarla hayattan öğrendiklerini oyununa yansıtır. Çocuğun oynadığı her oyun onun zihinsel, sosyal ve motor becerilerini de geliştirmektedir. Oyun çocuğun gelişiminde bu kadar etkiliyken oynarken oynayacağı oyuncaklar da oldukça önemlidir. Her zaman çocuğunuzun her istediği oyuncağı almayın. Bu çocuğunuzun doyumsuz, tatminkar olmayan bir birey olmasına sebebiyet verir. Oyuncak almak için belirli zamanlar olmalı. Çocuğunuz bir oyuncağı istediğinde bir hedef koyarak  ulaştığında alacağınızı söylerseniz, bu şekilde çocuğunuz sabretmeyi, hedefe(oyuncağa) ulaşmak için çabalamayı öğrenecektir.

     Bir önemli nokta ise oyuncak paylaşımıdır. 2 yaşından sonra paylaşım duygusunu öğrenmeleri gerekmektedir. Yeni bir oyuncak alınacağı zaman istediği diğer oyuncaklarından birini arkadaşına hediye etmesini isteyebilirsiniz. Parkta ya da evde bir arada iken yaşıtları ve arkadaşları ile birlikte oynamasını destekleyici konuşmalar yapmalısınız.

     Oyun her zaman ve her yerde oynanabilir ancak oyuncakların bulunacağı yerler sınırlı olmalıdır. Genelde oyuncaklar çocuğun odasında bir alanda ya da bir sepette vb. yerde bulunmalıdır. Oyuncakları oynadıktan sonra çocuğa kendisinin toplaması bilincini kazandırmalıyız. Böylece çocuğa sorumluluk bilinci katmış oluruz.

   Oyuncakların cinsiyeti yoktur. Toplumumuzda kızlar bebeklerle, erkekler arabalarla oynar klişesi maalesef olumsuz bir damgadır. Renklerin cinsiyeti olmadığı gibi oyuncakların da cinsiyeti yoktur. Çünkü bir erkekten başarılı bir moda tasarımcısı, bir kadından da makine mühendisi olabileceği örneği gibi.

     Önemli olan çocuğunuz ile uygun oyuncak ile güzel kaliteli, eğlenceli vakit geçirmektedir.

   O zaman çıksın oyuncaklar, başlasın oyunlar… İyi eğlenceler