Ayrıntılarıyla anlattı

Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz'ın 2005 yılında söz verdiği ve uzun uğraşlar sonucunda vatandaşlar ile birebir görüşmeler neticesinde ortak nokta bulunarak Deve bağırtan mevki yeni yüzüne kavuşuyor. Bu bağlamda Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, deve bağırtan mevkiinde ikamet eden gece kondu sahiplerini Belediye'ye davet ederek, konunun ayrıntıları hakkında TOKİ yetkilileri ile birlikte geniş bilgi verdi.

Bahtsız tarih değişiyor

166 kişinin hak sahibi olduğu deve bağırtan mevkiinin bahtsız tarihi Kırıkkale Belediyesi sayesinde değişmiş olacak. Şuan da 340 adetinin tamamlandığı 2+1 ve 3+1 konutlardan oluşan TOKİ konutlarının 3+1'lik kısmı gece kondu sahiplerine verilecek. Üzerine ait tapusu olan vatandaşlara, metrekare hesabı ile yeni bir konut tahsis edilecek. Eksik kalan miktarı vatandaş öderken, arsa metrekaresi fazla olursa da TOKİ nakdi olarak parasını verecek.

'Hakka' çok dikkat ediyoruz

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz burada 'Hakka' çok dikkat ettiklerini belirterek, 'Biz burada vatandaşımızı mağdur etmeden, onları daha lüks bir yaşam standardına taşımaya çalışıyoruz. Maksadımız, Başbakanımızın özel talimatı ile burada konut alanı olmayan bir yere biz TOKİ ile anlaşarak konut yaptık ve özellikle ben uğraşarak gece kondu sahiplerine 2+1 değil, 3+1 olması için çaba sarf ettim. Belediye olarak bir daire de 20 bin TL'ye yakın bir destekte ayrıca sağlamış oluyoruz' ifadesinde bulundu.

Çok güzel bir alan olacak

Vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini daha yüksek şartlara taşımaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Korkmaz, 'Türkiye'de TOKİ tarafından 650 bin konut yapıldı. Kırıkkale'de ise 3 bin konut yapıldı. Orası daha önce çöplüktü hepimiz hatırlarız. O günlerden bugüne kadar hep düşündük. O bölgeye ne yapabiliriz diye. Alt yapısı olsun, yaşam alanları olsun, her manada ciddi bir çalışma yürüttük ve en sonunda güzel bir proje ile çıktık. Şuan TOKİ konutlarımız ve rekreasyon projemiz ile beraber çok güzel bir alan olacak.

Almıyorum diyene parasını vereceğiz

Sonuçta orda bir problem vardı. Oradaki hemşerilerimiz bir sıkıntı yaşıyor ise, bizim oraya bir müdahale etmemiz gerekiyordu. Türkiye'de olmayan bir dönüşüm şartlarını oluşturduk. Almıyorum diyen olursa parasını vereceğiz. Eğer birinin hakkı kalırsa gelsin benden alsın. O bölgeye cami ve okul da inşa edeceğiz' dedi. Başkan Korkmaz konuşmasının ardından vatandaşlar ile bir bir görüştü.

Korkmaz'a teşekkür ettiler

Vatandaşın sorularını yanıtlayan Korkmaz, bayanların bol bol duasını aldı. Bazı yaşlı bayanlar ise Başkan Korkmaz'a sarılarak, teşekkür ettiler. TOKİ konutları ile ilgili sıkıntılarını ileten vatandaşlar ise, konunun uzmanlarından bilgi aldılar. Öte yandan Deve bağırtan mevkiine yapılan çalışmalar hakkında da Belediye Başkanı Veli Korkmaz geniş bilgi verdi.