Denetleme yapıldı

Kırbaş, yaptığı yazılı açıklamada, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerince kent genelindeki denetimlerin aralıksız olarak devam ettiğini, vatandaşların da et ve et ürünü alırken bazı hususlara dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Vatandaşların et alırken şu hususlara dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Kırbaş, şunları kaydetti: 'Et satış reyonları temiz, düzenli olan ve çalışan personelin bakımlı ve temizlik kurallarına uygun davranan yerlerden alış-veriş yapılmalı.

Bilgi verildi

Et satış reyonlarındaki muhafaza dolaplarının çalışır vaziyette olmalarına ve özellikle soğutulmuş taze et satan reyonların sıcaklıklarının 4°C`nin üzerinde olmamasına, donmuş ürün satılan dolapların ise -18 °C`nin üzerinde olmamasına dikkat edilmeli. Reyonlarda kırmızı et, sakatat ve kanatlı Eti satış bölümlerinin ayrılmış olmasına dikkat edilmesi ve kırmızı etler eğer tam karkas veya yarım karkas halinde ise etlerin üzerinde veteriner hekimlerce vurulan yasal damgaların bulunması gerekiyor.

Dikkat edilmeli

Et reyonlarında dökme tarzında satışa sunulan kanatlı etlerinin mutlaka etiketlerinin bulunması, etiketsiz ürünlerin alınmaması, bu ürün etiketlerindeki son kullanma tarihlerine bakılmalıdır. Donmuş olarak satın alınacak kırmızı ve kanatlı etlerinin üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edilmesi ve ayrıca çözünmüş, yumuşamış ürünlerin alınmaması gerekir. Taze olarak satışa sunulan kırmızı etlerin canlı ve parlak kırmızı renkte, tavuk etlerinin ise canlı, diri, parlak ve gri beyaz renklerde olmasına dikkat edilmelidir.'