Partisinin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale İl Başkanı Av. Onur Yüksel Bozdağ, “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi ve milli bağımsızlığının simgesi haline gelmiş iki önemli olayı anma ve kutlama fırsatına sahibiz. 9 Eylül, hem Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunu hem de İzmir'in Kurtuluşu'nu simgeler. Bu özel günler, Türk milletinin bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinin izinde yürüyen Atatürkçü değerleri yeniden hatırlatır ve bu değerleri gelecek nesillere taşımanın önemini vurgular. CHP, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmış ve bu ülkenin çağdaş bir demokrasi olma mücadelesinin teminatıdır. Partinin kuruluşu, millet egemenliğinin ve demokrasi ilkesine dayanan bir anlayışın sembolüdür. CHP, laiklik, adalet, eşitlik ve insan hakları gibi temel değerleri benimseyerek Türk toplumunu aydınlatmış ve modern bir devletin inşasına öncülük etmiştir” ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu: ‘Saray mı millet mi’ sorusuna vereceğimiz cevap her zaman millet olacak Dervişoğlu: ‘Saray mı millet mi’ sorusuna vereceğimiz cevap her zaman millet olacak

Bozdağ, “İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu ise, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin en güzel örneklerinden biridir. Yunan işgaline son veren bu tarihi zafer, Türk ulusunun birlik ve beraberlik içinde gösterdiği kararlılığı ve vatan sevgisini yansıtır. İzmir'in kurtuluşu, Türkiye'nin bağımsızlığını ve egemenliğini koruma azminin bir simgesidir. Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 100. yılını ve İzmir'in kurtuluşunun 101. yılını kutlarken, Atatürk ilkelerini hatırlamak ve bu değerleri yaşatmak için yeni bir yüzyılın kapısını aralıyoruz. Milletimizin birlik ve beraberliği, demokrasiye olan bağlılığı ve laik, çağdaş bir Türkiye ideali, bu özel günlerde daha da önem kazanmaktadır. Elbette biliyoruz ki, çıktığımız yol zorlu bir yoldur. “Keşke Yunan kazansaydı” diyecek kadar ileri gidebilenlere rahmet okuyanlar, adeta bu zihniyetin önünde diz çökenler, bugün Atatürk’ün kurduğu ülkede yöneticilik yapabilmektedirler. İşte tam da burada her zamankinden daha kararlı olacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu felsefesine bağlı, anti emperyalist çizgide ve evrensel çağdaş hukuku kendimize temel alarak, “muasır medeniyetler seviyesi” ni aşmayı kendimize hedef alacağız. Bu yolda toplumdan gelen “değişim” taleplerinden kendime de pay çıkararak, görevimi bırakmak yönünde bireysel bir karar almış isem de, birlikte yol yürüdüğümüz ve Kırıkkale örgütünü “Türkiye’de oyunu en çok arttıran il örgütü” haline getiren yol arkadaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda, almış olduğum kararı yeniden gözden geçirmek durumunda kaldım. Birey olarak bizlerin taleplerinden çok, parti örgütümüzün öngörüleri ve talepleri her şeyin üzerinde değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

Bozdağ, “Partimizin içinde bulunduğu kongre sürecinde ilçe kongrelerimizi tamamlamış bulunmaktayız. 8 Ekim 2023 Pazar günü gerçekleştireceğimiz İl Kongremizde ise, şehrimizi ve ülkemizi daha ileri taşıma anlayışımızla ve parti örgütümüzün talebi ile, “9 Eylül” gibi bizler için manevi değeri yüksek bir günde, Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı’na yeniden aday olacağımı da kamuoyu ile paylaşmak isterim. Tam bağımsız bir ülkenin onurlu yurttaşları olarak yaşayacağımız günleri hep birlikte yaratmak için kongre delegelerimizin takdir etmesi halinde, 5 yılı aşkın süredir her türlü zorluğa rağmen yürüttüğüm İl Başkanlığı görevimi bir dönem daha onurla ve gururla sürdürmek istiyorum. İlerleyen günlerde yeniden aday olma gerekçelerimi de ayrıntılı şekilde kamuoyu ile paylaşacağım. Bu yolda İl Başkanlığı’na aday olmayı düşünen tüm devrimci, demokrat ve Atatürkçü diğer aday arkadaşlarımıza da şimdiden başarılar diliyorum. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucularını, İzmir'in ve Kuva-yı Milliye’nin kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık geleceği için Atatürk ilkelerine olan bağlılığımızı bir kez daha yineliyoruz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti! Yaşasın tam bağımsızlık ve demokrasi mücadelemiz!” dedi.

Haber: Çağlar Atmaca

Editör: Manşet Gazetesi