ENFLASYON CANAVARI

Ekonomik krizin etkisiyle hortlayan enflasyon canavarı hayatın her alanını olumsuz etkiliyor. İnsanlar kriz ortamında temel ihtiyaçları olan barınma, beslenme ve giyinme ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorluk yaşıyor. Hayatın her alanında ki pahalılık en çok kira ve gayrimenkul fiyatlarında gözlemlenirken, vatandaşlar durumdan olumsuz etkileniyor. Hayatın her alanını etkisi altına alan enflasyon hortlağına karşı vatandaşlar, devletten temel ihtiyaçlar düzeyinde önlem veya destek bekliyor. Kırıkkale’de kira fiyatlarının 9.500 liraya kadar dayanması, vatandaşların gözünü korkutuyor.

KIRIKKALE’DE KİRA FİYATLARI NE KADAR?

Kırıkkale’de kira fiyatları enflasyonu en net şekilde ortaya koyan veriler olarak göze çarpıyor. Alışveriş sitelerinde Kırıkkale’de kira fiyatlarının 9.500 liraya dayanması tepkilere neden oluyor. Kırıkkale’de en yüksek kiralık dairenin fiyatı şuan için 9.500 lirayken en düşük kira fiyatı ise 1.000 Lira. Kırıkkale’de ortalama kira fiyatları 3.000 – 3.500 lira civarında seyrediyor. Vatandaşlar asgari ücretli bir kişi nasıl ödesin bu kiraları, işsiz biri nasıl yuva kursun diye fiyatlara tepki gösterirken, kira konusunda Devletten sınırlamalar getirmesini bekliyor. Metrekare ve muhite göre dairelerin tavan kira fiyatlarının belirlenebileceğini ifade eden vatandaşlar, kimse birbirinden görüp fiyat yükseltmez şeklinde yorumda bulunuyorlar.

KİRA FİYATLARINI SİTELER Mİ YÜKSELTİYOR?

Kira ve daire fiyatlarında şişkinlik olduğunu ifade eden bir emlak sektörü çalışanı, “Gerçek piyasa bu fiyatlar değil. Piyasayı pazar belirler, pazar arz ve talebe göre fiyat oluşturur. Ancak Türkiye’de e-ticaret sistemi geliştiği gibi ilan siteleri de belirleyici konuma geldi. Vatandaş siteye giriyor, kira fiyatlarına bakıyor, sonra bunların fiyatı 5.000 liraysa benim dairem daha geniş veya daha ferah veya daha modern gibi bir özelliği olduğunu bahane ederek 5.500 lira yazıyor. Her giren bu şekilde fiyatı yükseğe çekiyor. Önlem alınmazsa şişkinlik artarak devam eder. Yalnızca kira fiyatları değil, bütün gayrimenkul ve menkul mallar için geçerli. 0 fiyatından daha pahalı 2 yaşında araba satılıyorsa bu sorgulanmalıdır.” İfadeleriyle kira fiyatlarında ki yüksekliğin sebebini ilan sitelerine bağladı. Haber: Çağlar Atmaca

Kırıkkale'de iş yeri kurdu, devlet desteğiyle ekipman aldı Kırıkkale'de iş yeri kurdu, devlet desteğiyle ekipman aldı

Editör: Manşet Gazetesi