Tüm sınıf ve kademelerde 11 Eylül tarihinde başlayacak 2023-2024 eğitim öğretim yılı öncesinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye başlayacak öğrenciler için okula uyum programı ve rehberlik uygulamaları hazırlandı. Uyum programı kapsamında okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9'uncu sınıf öğrencileri 4-8 Eylül'de okulları, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla buluştu. Millî Eğitim Müdürü Telefoncu, Mehmet Uzelli İlkokulunda okula ilk olarak başlayan öğrencilerle bir araya geldi. Okul Müdürü Hacı Sargın'dan bilgi alan Telefoncu, öğrencilerin ilk gün heyecanını yatıştırmak için öğrencilerle yakından ilgilendi. Telefoncu, okul ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, okul öncesinde, aile ve çocuklarla gerçekleştirilecek uyum sürecine destek olmak amacıyla hazırlanan okula uyum rehberinde, uyum haftasına yönelik uygulama çizelgesi ile 12 etkinlik örneğine yer verildiğini söyledi.

Kırıkkale Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Kırıkkale Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İlkokul 1'inci sınıflar için hazırlanan rehberde de uyum haftası çeşitli etkinliklerin yer alacağını aktaran Telefoncu, "Bugün okula ilk defa adım atan ilkokul öğrencilerimizle birlikte olduk. Onların okulla, öğretmenleriyle tanışmaları çok önemli. Bu nedenle bu konuda öğretmenlerimiz gereken özveriyi zaten gösteriyorlar. Ailelerimizden de bu konuda destek istiyoruz. Çocuklarımız her geçen gün okula uyumları daha sorunsuz olarak devam edecek ve normal eğitim öğretime geçildiğinde ise önemli kazanımlar elde edecekler. Tüm meslektaşlarımızla birlikte çocuklarımızın sorunsuz bir şekilde eğitim öğretimlerine başlamak ve dönemi de bu şekilde tamamlamanın gayreti içerisinde olacağız. Velilerimizin gözü arkada kalmasın.Çocuklar artık bizlere emanet." dedi.

Ortaokul 5'inci sınıfa başlayacak öğrenciler ve ailelerin katılacağı rehberlik uygulamalarının ise 11-15 Eylül tarihlerinde yapılacağını belirten Telefoncu, şunları söyledi: "Velilere yönelik okula uyum rehberi sunumu 11 Eylül Pazartesi yapılacak, ikinci gün aile ve çocuklara okulun iç ve dış ortamı tanıtılacak, kalan üç günde ise rehberlik uygulamalarına yönelik çocuklarla etkinlikler yapılacak. Uyum haftasında ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretime başlayan hazırlık ve 9'uncu sınıf öğrencileriyle velileri, eğitim öğretim dönemi başlamadan önce öğrenim görecekleri okul hakkında bilgilendirilecek. Ayrıca bu bir haftalık dönemde, öğrencilerin yeni girdikleri okul ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunacak becerilerin kazandırılması ve okula aidiyet duygusunun geliştirilmesi hedeflendi. Liseye başlayan öğrenciler ve velileri için de etkinlikler planlandı."

Haber: Burak Can

Editör: Manşet Gazetesi