NEŞET ERTAŞ´I ÖLDÜRÜYORLAR!
NEŞET ERTAŞ´I ÖLDÜRÜYORLAR!
Tarih: 25.12.2020 13:17:02

Bozlak; kültürümüzün iç sesi, iç sesimizin haykırmasıdır…

Hacı Taşan, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş ve Nuh Akgün gibi üstatlar gerek enstrümanları, gerek besteleri ve gerekse bağırlarından gelen sesleri ile Bozlak Kültürümüzün gelişmesine vesile olmuş, yeni nesillere aktarılmalarını sağlamıştır.

Ünlü bozlak üstadı Neşet Ertaş´ın babası Muharrem Ertaş, oğlu Neşet ile sohbet ederken, beste yapmayıp mevcut besteleri seslendirmesi ile ilgili “Ozanlar birbirinin devamıdır” demiş, büyük ustada bu sözü her platformda dile getirmiştir. Türküler ozandan ozana, dilden dile yayılmış hem bozlak hem de bozlak üstatlarının tanınırlığı artmıştır. Şimdi diyebilirsiniz ki Neşet Ertaş´ın tanınırlığa ihtiyacı mı var? Günümüzde yok, ömrünün büyük çoğunluğunda da yoktu. Ancak, o hani cebinde 5 parasız İstanbul´a gittiği zaman var ya, işte o zaman en çok tanınmaya ihtiyacı vardı. Öyle ki üstat kendi ifadesi ile karın tokluğuna çalacak mekan bile aramıştı.

Üstat Neşet Ertaş´ın youtube portalında bulunan bir videosunda telif hakları ile ilgili çok önemli ifadeleri var. Videoda üstat Abdal Kültüründen gelen bozlak sanatçılarına kendi türkülerini söylemedikleri içir sitem ederek, “Televizyonlarda telif hakkı yok. Kasetlerde okursanız ben bütün aşiretlere serbest dedim. Telif hakkı almayın dedim. Televizyonlara gittiğiniz zaman niye babamın (Muharrem Ertaş) niye Hacı Emimin (Hacı Taşan) niye benim türkülerimi söylemiyorsunuz. Benim Türkülerimi söylemezseniz benim türkülerim kapandı, kaldı meselesi yok! Gelecek nesillerin bir sermayesi bir servetidir, benim türkülerim. Saysan sayabilir misin benim türkülerimi? (Yok) E niye söylemiyorsunuz, onlar (bozlakçı olmayan türkücüler) hak edemediği, söyleyemediği için söyleyemiyorlar. Siz bunu hak edersiniz, söylersiniz niye söylemiyorsunuz? Valla siz bilirsiniz! Bana göre hava hooş… Ben unumu elediim, eleğimi astım şuraya. Kendiniz bilirsiniz!” ifadelerini kullanıyor. (Videonun tamamı yazının sonunda, 1 numaralı ekte)

Üstadın türküleri ve telif hakkında ki düşünceleri gayet açık ve net! Üstat türkülerini aşiret mensuplarının her yerde söylemesini istiyor ve bunun için telif istemediği gibi birde söylemedikleri için kızıyor. Veee en can alıcı nokta, türkülerini gelecek nesiller için bir sermaye ve bir servet olarak görüyor.

Geçtiğimiz günlerde karşıma Tufan Altaş´ın bir videosu düştü. Ünlü Bozlak ustası Tufan Altaş, Neşet Ertaş´ın çocuklarına sitem ederek “Bana Neşet Ustamın türkülerini yasak ettiler, zoruma gidiyor” ifadelerini kullanıyor ve Neşet Ertaş´ın çocuklarına çok sert sözcükler söylüyor. (Videonun tamamı yazının sonunda, 2 numaralı ekte)

Konu ilgimi çekiyor ve başlıyorum araştırmaya. Bir de ne göreyim, bizim çocuğumuz, bizim sanatçımız Ali Şahin bu konuda çok ciddi bir mağduriyet yaşamış. TRT ekranlarında yayınlanan vapurda çay simit programına katılıyor. Programda Mustafa Keser gibi bir sanatçı ile birlikte türkü bile söylüyor. Programda Ali Şahin, Neşet Ertaş´a ait “Ah Yalan Dünya” ile “Neredesin Sen” türkülerini seslendiriyor. Sonra Kalan Müzik (Neşet Ertaş´ın telif haklarını elinde bulunduran şirket) TRT´yi arıyor ve televizyon yayını için 5.000 lira, youtube için de 1.000 lira telif bedeli istiyor. Kos koca TRT parayı vermiyor ve TV yayınında o bölümleri kırpıyor. İnternet yayını için ise 1.000 lira veriyor ve kırpılan bölümleri internet üzerinden yayınlıyor.

Sonra bir baktım yine bizim kardeşimiz, yine hemşerimiz Bektaş Dolu, Neşet Ertaş´ın vefatının 8. Yıl dönümünde Beyaz TV´de “Uyan Türkiye´m” programına katılıyor. Programda sunucu keyfe gelmiş Neşet Ertaş´tan “Gönül Dağı” türküsünü söylemesini istiyor, Bektaş´tan. Bektaş, söyleyeyim abi de diyor, “Yasak olduğunu biliyor musun?” (videonun tamamı yazının sonunda, 3 numaralı ekte)

Evet, sorun şu Neşet Ertaş´ın varisleri, Kalan Müzik isimli şirketle anlaşıyor ve Neşet Ertaş türkülerinin tamamının telif haklarını kullanma yetkisi veriyor. Şirket ise kim Neşet Ertaş´ın türküsünü söylese, seslendirse hemen telif talep ediyor. Yani Neşet Ertaş´ın, Muharrem Ertaş´ın aziz hatıralarına böyle saygısızlık yapıyorlar. Evet, telif yasal bir haktır. Peki, Neşet Ertaş´ın türkülerinin manevi varisleri ne olacak? Türkülerini dilden dile, nesilden nesile aktaranlar ne olacak? Neşet Ertaş´ı kendisine usta, üstat, baba olarak görenler ne olacak? Neşet Ertaş bu türküleri yasal mirasçılarına mı? Yoksa hakkını vererek söyleyenlere mi bırakmış?

Gelin yine kendi ifadesi ile değerlendirelim konuyu… Yanlış hatırlamıyorsam Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı iken büyük ozan Neşet Ertaş´a devlet sanatçılığı teklifinde bulunur. İnanılmaz getirileri olacak bu teklifi üstat düşünmeden reddediyor ve “Devlet Sanatçılığı ayrıcalık olur, ben halkın ozanıyım” diyor!

Düşünün düğün kasetinizin bir kısmını sosyal medyada paylaşıyorsunuz. Düğün sanatçısı, Neşet Ertaş´ın “Bahçe Duvarından Aştım” adlı eserini söylüyor. Sizde oynuyorsunuz. Ancak 24 saat geçmeden Kalan Müzik telif atıyor ya para vereceksin ya da videoyu kaldıracaksınız diyor! Nasıl hissedersiniz kendinizi?

Neşet Ertaş fani dünyadan göç edip gitti. Ama türküleri ile, yaşamı ile, felsefesi ile, anıları, hatıraları ile yaşamaya devam ediyor. Şimdi öp öz evlatları türkülerini, felsefesini, hatıralarını önce ozanlardan, sonra halkın elinden alarak onu manevi dünyada resmen öldürüyorlar. Neşet Babanın öz çocukları, Neşet Babayı manevi evlatlarından kopartıyorlar. Neşet Babanın kabirde kemiklerini sızlatıyorlar.

Umarım çözüm bulunur.

Umarım Kültür ve Turizm Bakanlığı tüm telifleri alır ve Halkın Ozanını, Halka kavuşturur.

Umarım Sayın Cumhurbaşkanımız duyarda bu işe bir son verir…

NOT1: Yeni Kültür Müdürü Ramazan Gencan Kırıkkale´yi çok tanımadığı için ve Kırıkkale´de oturmadığı için bilmeyebilir; Neşet Ertaş Türkülerini en çok Kırıkkaleli ve Kırşehirli sanatçılar söylerler. Ayrıca Neşet Ertaş türküleri en çok bu iki şehrin düğünlerinde söylenir. Hani referansları aracılığı ile duyuracağı kişiler vardır, sanatçılarımızı ve kültürümüzü korumak isteyebilir diye hatırlatayım dedim.

NOT2: Yazı biraz uzun oldu ama inanın yazmak istediklerimin 10´da birini bile yazamadım!”

EK - 1

 

EK -2

 

EK - 3
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: NEŞET ERTAŞ ÖLDÜRÜYORLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kırıkkale´de Türkü şöleni düzenlenecek
Kırıkkale´de Türkü şöleni düzenlenecek
İç Anadolu Bölgesi´nin merkezinde bulunan ve bozkır türkülerinin yaşatıldığı Kırıkkale´de Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından anlamlı bir etkinlik düzenlenecek. Cuma günü saat 19.00´da Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Sanatçıları tarafından ücretsiz konser düzenlenecek.
Abdullah Ateş, üçüncü romanı için kolları sıvadı
Abdullah Ateş, üçüncü romanı için kolları sıvadı
Kırıkkaleli Yazar Abdullah Ateş, ‘Kara İlyas´ ve ‘Vatanım Gurbet´ isimli yazdığı romanlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Mektup Edebiyat Dergisi´nde yer verilen romanlar okuyucular tarafından büyük ilgi görüyor.
Kırıkkale´nin turizmi masaya yatırıldı
Kırıkkale´nin turizmi masaya yatırıldı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy´u Kırıkkale heyeti ziyaret etti. Ziyarette Kırıkkale´de kültür ve turizm alanında yürütülen çalışmalar ile ilgili istişarelerde bulunuldu.
BOZLAĞIN ALTIN SESİ ANILACAK
BOZLAĞIN ALTIN SESİ ANILACAK
Bozlak Kültürü Abdallık geleneğinin en önemli isimlerinden “Bozlağın Altın Sesi” olarak bilinen ve TRT arşivlerine kazandırdığı pek çok eseriyle ilimizin en önemli değerlerinden olan Hacı Taşan vefatının 38. yıldönümünde anılacak.
Kırıkkale tarihi geçmişe ışık tutuyor
Kırıkkale tarihi geçmişe ışık tutuyor
Kırıkkale´nin geçmiş tarihindeki güzellikleri, yapılan yatırım çalışmalarıyla turizme kazandırılıyor. Doğal güzellikleriyle dikkatleri çeken Çeşnigir, Yeşil Vadi, Oba Köy ve Dinek Dağı, adeta tarihi geçmişe ışık tutuyor.
SULAKYURT´A ŞİİR YAKIŞIR
SULAKYURT´A ŞİİR YAKIŞIR
SULAKYURT´A ŞİİR YAKIŞIR
HAYDİ GİT KORONA
HAYDİ GİT KORONA
Sulakyurt Tiyatro Topluluğu (SUTİT) sahneye koydukları HAYDİ GİT KORONA adlı kısa çocuk oyunu ile bir sosyal farkındalık projesini hayata geçirdiler.
Almanya´da el konulan kitaplar için uzlaşmaya gidildi
Almanya´da el konulan kitaplar için uzlaşmaya gidildi
Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Çetinkaya, "Davaya taraf olan vakfımız ve Almanya´daki enstitü arasında mahkemenin tavsiyesi ile uzlaşmaya gidilmesine karar verildi." dedi.
KIRIKKALE ÇEŞNİGİR KÖPRÜSÜ YENİDEN AÇILDI
KIRIKKALE ÇEŞNİGİR KÖPRÜSÜ YENİDEN AÇILDI
Kırıkkale´de tarihi köprü yeniden ziyarete açıldı. KIRIKKALE´de, Kızılırmak üzerinde Selçuklu Devleti zamanında yapılan Çeşnigir Köprüsü, yeni normalleşme süreci ile birlikte yeniden ziyaretçi kabulüne başladı.
Kırıkkale kütüphanelerinde 179 bin 704 kitap bulunuyor
Kırıkkale kütüphanelerinde 179 bin 704 kitap bulunuyor
TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü 2019 yılı Kütüphane istatistikleri yayımladı. Yayımlanan istatistiklere göre Kırıkkale halk kütüphanelerinde toplam 179 bin 704 kitap bulunuyor. Bu rakamla Kırıkkale TR71 bölgesinde Nevşehir´in ardından en fazla kitap bulunduran iller arasında ikinci sırada yer aldı.
ÖMER ŞAHİN´DEN BOMBA GİBİ KLİP
ÖMER ŞAHİN´DEN BOMBA GİBİ KLİP
Ömer Şahin´in Namus Belası Türküsüne çektiği klip yayınlandı.
HER AY BİR TİYATRO, BİR KONSER
HER AY BİR TİYATRO, BİR KONSER
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce her ay bir devlet tiyatrosu ve bir konserle Kırıkkale´ye kültür sanat ziyafeti sunacağı bildirildi.
KRALLARIN RESSAMI ANILACAK
KRALLARIN RESSAMI ANILACAK
Kralların ressamı olarak bilinen Rahmi Pehlivanlı´nın ölümünün 27.yılında Keskin´de anılacak.
Kırıkkale´de 6 sinema salonunda 120 film gösterildi
Kırıkkale´de 6 sinema salonunda 120 film gösterildi
TÜİK 2018 yılı Sinema ve Tiyatro istatistiklerini yayımladı. Yayımlanan istatistiklere göre 2018 yılında 6 sinema salonunda 120 filmin gösterimi yapıldı.
Erkoçlar Sıla-i Rahimde bulundu
Erkoçlar Sıla-i Rahimde bulundu
Kırıkkale Dulkadiroğulları (Erkoçlar) Derneğinin geleneksel hale getirdiği Sıla-i rahim ve Aşık Serdai´yi Anma şenliğinin 19´uncusu gerçekleştirildi. Mezarlık ziyaretiyle başlayan ve Denek Dağı keklik Kayası mevkiinde düzenlenen ana programla devam eden şenlikte tam anlamıyla kaynaşmaya sahne oldu. Törende konuşan Vali Yardımcısı Şahin Arsal, böylesi etkinliklerin insanlar arasındaki birlik ve beraberlik bağlarını artırdığını, akrabalık bağlarını güçlendirdiğini söyledi.
HALK OZANI TAŞAN´IN  HEYKELİ YAPILDI
HALK OZANI TAŞAN´IN HEYKELİ YAPILDI
Kırıkkale´de, Bozlak kültürünün önemli temsilcisi halk ozanı Hacı Taşan´ın heykeli yapıldı. Hacı Taşan´ın ismini taşıdığı Kültür Merkezi´nde sergilenmeye başlanan heykel, içerisindeki sensör sayesinde odaya giren ziyaretçileri algılayarak, yine içine yerleştirilen müzik kutusu sayesinde, saz çalıp, türkü söylüyor.
‘Şehirler Kültürler-Yörelerimiz´ projesi başladı
‘Şehirler Kültürler-Yörelerimiz´ projesi başladı
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin, tarihi ve kültürel yönden zengin çevre iller ile kendi il ve ilçelerini daha yakından tanıması, buralarda yaşayan akranları ile tanışması ve gençler arasında diyalogun arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz´ projesi başladı.
Kırımlılardan Hasat Bayramı
Kırımlılardan Hasat Bayramı
Kırım Türkleri ve Yardımlaşma Derneği tarafından Türkiye de ilk kez olarak Derviza (Hasat Bayramı) etkinliği düzenlendi. MKE Kurumu Destek İşletmeleri Sosyal Tesislerine ait eski havuz piknik alanında düzenlenen etkinliğe kalabalık bir davetli katıldı.
Keskin, turizm programına alındı
Keskin, turizm programına alındı
Keskin Kaymakamı Muammer Köken´in tur şirketleri ile görüşmesi sonucu ilk otobüs Keskin´e girerek Taş Mektep ziyaret edildi. Bundan sonra Kırıkkale´den geçecek tur otobüsleri Keskin´e uğrayarak tarihi ve görülmesi gereken yerleri gezdirecek.
Kültür ve Sanat Festivaline davet
Kültür ve Sanat Festivaline davet
Kırıkkale´nin Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur, tüm Kırıkkalelileri 27 Eylül´de düzenlenecek Kültür ve Sanat Festivali´ne davet etti.
YAHŞİHAN FESTİVALE HAZIRLANIYOR
YAHŞİHAN FESTİVALE HAZIRLANIYOR
Yahşihan Belediyesi tarafından düzenlenecek olan ‘3. Geleneksel Kültür, Sanat ve Spor Festivali´ 27 Eylül´de başlıyor.
Sıla-i Rahim Festivali
Sıla-i Rahim Festivali
Kavurgalı Köyü Kültür Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği, Keskin İlçesine bağlı Kavurgalı köyünde ‘Birlik, Beraberlik ve Sıla-i Rahim Festivali´ düzendi.
Kırıkkale´de Sanatseverler Azeri Gecesinde Buluştu
Kırıkkale´de Sanatseverler Azeri Gecesinde Buluştu
´İki Devlet Bir Millet´ projesi kapsamında Ankara Sanat Platformu öncülüğünde buluşan Türk ve Azeri sanatçılar, Kırıkkale´de sanatseverlerle buluştu.
KIRIKKALE´DE 141.557 KİTAP
KIRIKKALE´DE 141.557 KİTAP
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü tarafından bağlı bulunan illerde bulunan kütüphanelerde ki kitap sayısı açıklandı.
Dikkat Aile Var
Dikkat Aile Var
Keskin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen "Dikkat Aile Var" adlı tiyatrosuna 07 Ağustos 2017 tarihinde Pazartesi Günü saat 19.00´da oynanacak.
KÜ´DE RENGARENK NAĞMELER KONSERİ DÜZENLENDİ
KÜ´DE RENGARENK NAĞMELER KONSERİ DÜZENLENDİ
Kırıkkale Üniversitesi 21 Mart Dünya Down Sendromu günü münasebetiyle Rengarenk Nağmeler konseri düzenlendi.
HALK OYUNLARI MÜSABAKALARI SONA ERDİ
HALK OYUNLARI MÜSABAKALARI SONA ERDİ
Okul Sporları 2016-2017 Faaliyet Programında yer alan Okul Sporları Halk Oyunları müsabakaları sona erdi.
DAĞCILAR ZİRVE YAPTI
DAĞCILAR ZİRVE YAPTI
Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, 353´üncü etkinliğini Deveören köyünde gerçekleştirdi. 14 sporcu ile başlayan ´Bakacak´ etkinliği, Deveören köyünde sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başladı.
DİKKAT KADIN VAR
DİKKAT KADIN VAR
Kırıkkale Sanat Tiyatrosu tarafından ´"Dikkat Kadın Var" adlı oyun, tiyatro severlerin beğenisini kazandı.
İZMİR´DE KIRIKKALE GÜNÜ
İZMİR´DE KIRIKKALE GÜNÜ
İzmir Aliağa´da bulunan Kırıkkale 71 Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 3 Aralık Cumartesi günü saat 19.00´da ‘Kırıkkaleliler Günü´ düzenlenecek. Etkinlikte, Taşan Kardeşler ise, söyledikleri türkülerle hemşerilerinin gönül teline dokunacak.
USTALAR TOPLULUĞU COŞTURDU
USTALAR TOPLULUĞU COŞTURDU
Türkiye´de Anadolu´nun tezenesinin devamını sürdüren Ustalar Topluluğu Kırıkkale´de halk konseri verdiler.
RESİM SERGİSİ BÜYÜLEDİ
RESİM SERGİSİ BÜYÜLEDİ
Kırıkkale Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 11. sınıfta okuyan öğrenciler hafta sonu resim sergisi açtılar.
DELİ BAYRAMI
DELİ BAYRAMI
Erzurum Devlet Tiyatrosu ekibince sergilenen “Deli Bayramı” adlı oyun Kültür Merkezi Salonu´nda izleyici ile buluştu.
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
9.2845
EURO
10.8237
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Vücudunuzdaki organları tek tek satmak isteseniz, yaklaşık 50.000.000 TL´ye satabilirsiniz

.
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.