Ahi Evran´ın hayatı anlatıldı
Kırıkkale ABC Eğitim Kurumlarında "Hoca Ahmet Yesevi´den Ahi Evran´´ adlı program düzenledi. ABC Fen ve Anadolu Lisesi Konferans Salonu´nda gerçekleşen programda Ahi Evran´ın hayatı anlatıldı.
Tarih: 23.9.2021 18:03:50

KİMSEDEN KORKMADIM VE BAŞARDIM

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Kırıkkale´de yılın Ahisi seçilen Yıldız Delice günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak, “Ne yaparsanız yapın Allah için yapın. O zaman her şeyi başarırsınız. Ben çok zor durumlardan bugüne geldi. Eşimi kaybetti. 2 çocuğum vardı. Yemek işine girdim ve başarılı oldum. Kimseden korkmadım ve başardım. Nohut pilavla hayatım değişti. İş yeri açtım. Elemanlarım çoğaldı. Herkese helal kazançla evine ekmek götürmeyi öğrettim´´

 

AZİM VE BAŞARININ ÖYKÜSÜ

Kırıkkale Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner ise konuşmasında "Bizim komisyonumuzdan geçerek Yıldız hanım yılın Ahisi seçildi. Yıldız hanımın hikayesinde azim ve başarı var. Müthiş bir hayat hikayesi var. Yanında çalışan 15-20 tane personeli var. Ben buradan Yıldız hanımı tebrik ediyorum. Bu yıl Ahilik haftasının 34. kutladık ve pandemi nedeniyle sınırlı şekilde kutladık´´ diye konuştu.

 

MANEVİ BİR TERBİYE OCAĞIDIR

Kırıkkale ABC Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Harun Güleç Ahiliğin manevi bir terbiye olduğunu söyleyerek, "Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessesedir. Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Esnaf ve sanatkarlığı ahlaki değerlerle harmanlayan, mesleki ilkelerle süsleyen ahilik kültürü Aziz Milletimizin geçmişinde ticari ve toplumsal hayatın tanziminde çok önemli görevler ifa etmiştir. Ahilik teşkilatı aynı zamanda Anadolu´da dirlik ve düzenliğin sağlanmasında, birlik ve berberliğin tesisinde de etkin rol üstlenmiştir´´ dedi.

 

HAYALLERİ İÇİN ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ VAR

Yahşihan İlçe Sağlık Müdürü Fatma Sönmez´de Ahmet Yesevi´den Ahi Evran adı konferans verdi. Sönmez, Ahi Evran´ın dürüstlüğü ve yardım severliliği hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Programa Kırıkkale Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Muhammet Ali Tekinay, ABC Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Harun Güleç, Yılın ahisi seçilen Yıldız Delice, Yahşihan İlçe Sağlık Müdürü Fatma Sönmez, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Haber: Ahmet Ünal

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Evran hayatı anlatıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
20. milli eğitim şurası çalışmaları başladı
20. milli eğitim şurası çalışmaları başladı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan 20. Milli Eğitim Şurası toplantıları 26 bölge il koordinatörleri tarafından başlatıldı.
Yüz yüze eğitim kesintisiz sürüyor
Yüz yüze eğitim kesintisiz sürüyor
Keskin İlçe Milli Eğitim Müdürü Abidin Karazöhreoğlu ilçeye bağlı köylerde bulunan okulları ziyaret ederek devam eden yüz yüze eğitim çalışmalarını yerinde inceledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Karazöhreoğlu köylerdeki yüz yüze eğitimin kesintisiz devam ettiğini söyledi.
Rektör Aslan, Yenişehir Esnafı ile Buluştu
Rektör Aslan, Yenişehir Esnafı ile Buluştu
Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Başalan ve Prof. Dr. Metin Arslan ile birlikte, Üniversitede eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlamasıyla hareketlenen Yahşihan Yenişehir mahallesinde hizmet veren bir grup esnaf ile Rektörlük Senato Salonu´nda bir araya geldi.
Eğitimde zirve yapacağız
Eğitimde zirve yapacağız
Eğitim ve öğretim alanında başarının daha ileri seviyelere ulaşması amacıyla çeşitli alanlarda çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda öğretmenlerle Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, Yahşihan´da bulunan eğitimcilerle bir araya geldi.
Mesleki eğitimler projelerle güç kazandı
Mesleki eğitimler projelerle güç kazandı
Millî Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla bir yıl önce başlatılan ve bugüne kadar 1 milyar lira bütçe harcanan "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" ile okulların eğitim ortamları zenginleştirildi.
Eğitim sisteminde reform şart
Eğitim sisteminde reform şart
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, eğitim sisteminde acil ve kapsamlı bir reformun şart olduğunu belirtti.
YÖK 2021 Üstün Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu
YÖK 2021 Üstün Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın teşrifleriyle ve YÖK himayesinde düzenlenen "2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni´ne Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Başalan, Prof. Dr. Metin Arslan ve öğrenciler de katıldı.
Koordinatör öğretmenlerin proje eğitimleri tamamlandı
Koordinatör öğretmenlerin proje eğitimleri tamamlandı
Kırıkkale´de Milli Eğitim Müdürlüğü Araştırma Geliştirme (AR-GE) birimi tarafından 4 gün süren "Öğretmen Akademisi Mesleki Gelişim Eğitimleri" düzenlenen törenin ardından son buldu.
Üniversite ve şehrimizi tanıtacağız
Üniversite ve şehrimizi tanıtacağız
26. Ulusal Ergonomi Kongresi, Kırıkkale Üniversitesi ve Türk Ergonomi Derneğinin iş birliği ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi´nde gerçekleştirildi. 150´den fazla konuşmacının katıldığı kongrede 81 sunum yapıldı.
Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı
Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı
Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, “Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir" dedi.
AYDES güncelleme eğitimi gerçekleştirildi
AYDES güncelleme eğitimi gerçekleştirildi
Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında; ana çözüm ortağı ve destek çözüm ortağı olan kurum ve kuruluşların sorumlularının katılımıyla afet yönetimi ve karar destek sistemi (AYDES) güncelleme eğitimi gerçekleştirildi.
Mesleki gelişim eğitimleri başladı
Mesleki gelişim eğitimleri başladı
Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Araştırma Geliştirme (AR-GE) birimi tarafından Öğretmen Akademisi Mesleki Gelişim Eğitimleri başlatıldı.
Öğrencilerin barınma ihtiyaçları karşılanıyor
Öğrencilerin barınma ihtiyaçları karşılanıyor
Kırıkkale Belediyesi, Kırıkkale Üniversitesi´nde gececi barınma problemi yaşayan öğrencilerin sorunlarını çözüme kavuşturana kadar geçici konaklama hizmeti vermeye devam ediyor.
Okullarda hizmetli personeller eksik
Okullarda hizmetli personeller eksik
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yasin Pekuz, okullarda hizmetli personel eksikliği sorunu bulunduğunu ifade ederek, “Salgın döneminde velilerin okulla bağı zayıfladığı için okul aile birliğinde de bütçe oluşmamıştır. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında alınan sınırlı sayıdaki çalışan ise sorunu çözememektedir. Acilen adım atılmalı, okulların hizmetli ihtiyacı karşılanmalıdır” dedi.
KÜ´de yüz yüze eğitim başladı
KÜ´de yüz yüze eğitim başladı
Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, 2021-2022 Akademik Yılı´nın hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Uzaktan eğitimle geçen 3 dönemden sonra kampüse dönmenin, yüz yüze eğitime başlayabilmenin sevincini yaşıyoruz”
DENEYAP geleceğin mühendislerini yetiştirecek
DENEYAP geleceğin mühendislerini yetiştirecek
Teknofest 2021´de başarılarıyla herkesi gururlandıran DENEYAP Atölyesi Kırıkkale Gençlik Merkezi´nde açılışı yapıldı.
Ara verilen sınıflarda eğitim devam ediyor
Ara verilen sınıflarda eğitim devam ediyor
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bu sabah itibarıyla 6 Eylül haftasındaki yüz yüze eğitime ara veren 198 sınıfımız eğitime kaldığı yerden devam ediyor. İki doz aşı olan ya da hastalanarak antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 86. Bu oran, Kıta Avrupası´ndaki çoğu ülkelerden çok daha yüksek." dedi.
Dersler devam etmeli, ücretler ödenmelidir
Dersler devam etmeli, ücretler ödenmelidir
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, uzaktan eğitime geçilen sınıflarda dersler devam etmesini ve ücretlerin ödenmesi gerektiğini söyledi.
Büyük bir gayret ortaya koyacağız
Büyük bir gayret ortaya koyacağız
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, 20 yıllık süreçte gerçekleştirilen Toplu Sözleşmeler içinde en kapsamlı olanını geride bıraktıklarını ifade ederek, “3600 dahil tüm ek göstergelerde çalışma yapılması, sözleşmeli istihdam konusunda bir çalışma yapılması, toplu sözleşme ikramiyesi gibi önemli eşiklerin yer aldığı reformist bir Toplu Sözleşme oldu”
Öğrencilerin gelişimlerine katkı sağlamalıyız
Öğrencilerin gelişimlerine katkı sağlamalıyız
Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, okullardaki tüm kademelerde yüz yüze eğitim öğretime geçilmesinin ardından denetim ve incelemelerine de devam ediyor.
KİTAP OKUYAN KIZ ÇOCUKLARI PİKNİKTE BULUŞTU
KİTAP OKUYAN KIZ ÇOCUKLARI PİKNİKTE BULUŞTU
Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi açmış olduğu Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesine giderek kitap okuyan, okuma yazma öğrenen ve boş zamanlarını ‘Kızılay Kütüphanem´ de en güzel şekilde değerlendiren kız çocukları için Denek Dağı Atlı Safari Alanı´nda piknik düzenledi.
İHA, TEKNOFEST´TE YARIŞACAK
İHA, TEKNOFEST´TE YARIŞACAK
TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından TEKNOFEST 2021 Liseler Arası İHA Yarışması düzenlendi.
Ağırman gönüllere taht kurdu
Ağırman gönüllere taht kurdu
Kırıkkale´nin kıymetli ve mücadeleci eğitimcilerinden, mesleğine eğitime adamış Hedef Maraton Kursu İşletme Sahibi Lütfi Ağırman, sosyal medya üzerinden paylaştığı yazı ile Kırıkkale´nin gönlüne girmeyi bir daha kazandı.
Okullar yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyor
Okullar yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyor
Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, maske ve dezenfektan malzemelerinin temin edildiği ve ilimizdeki tüm okullara malzemelerin en kısa sürede ulaştırılacağını söyledi.
Bu okulda öğrenciler meslek sahibi olacak
Bu okulda öğrenciler meslek sahibi olacak
Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası´nın (KTSO) sorumlu olduğu Kırıkkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sınavla alım kontenjanının LGS nakil sonuçlarına göre yüzde 100 oranında doldu. TSO Başkanı Ahmet Varlı, öğrenci ve velilere isabetli tercihlerinden dolayı teşekkür etti.
Müdür Özdemir´e hayırlı olsun ziyareti
Müdür Özdemir´e hayırlı olsun ziyareti
Yahşihan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Haluk Özdemir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
OKULLAR 6 EYLÜL´DE AÇILIYOR
OKULLAR 6 EYLÜL´DE AÇILIYOR
Yüz yüze eğitime ilişkin yol haritasının açıklanmasının ardından Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, birim amirleri ve 81 il millî eğitim müdürü ile toplantı yaptı. Toplantıda yeni eğitim öğretim yılının sağlıkla ve güvenle başlayabilmesi için devam eden hazırlıklar ele alındı.
Kütüphaneye gençlere ilgisi yoğun
Kütüphaneye gençlere ilgisi yoğun
Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi´nin şenlendirme programı kapsamında açmış olduğu “Kızılay kütüphanem” tüm yoğunluğu ile devam ediyor.
Esnaf yeni eğitim öğretim yılından umutlu
Esnaf yeni eğitim öğretim yılından umutlu
Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İshak Gençer, yüz yüze eğitimin 6 Eylül´de başlayacak olmasının esnafı sevindirdiği belirtti.
Kur´an kursu öğrencilerine doğa eğitimi
Kur´an kursu öğrencilerine doğa eğitimi
Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve İl Müftülüğü ´nün organizesinde Kur´an Kursu öğrencilerine yönelik doğa eğitimi verildi. Eğitimde herkesin doğayı koruması gerektiği hususunda bilgiler aktarıldı.
Kur´an kursu öğrencilerine  2021 Afet Farkındalık Eğitim Yılı
Kur´an kursu öğrencilerine 2021 Afet Farkındalık Eğitim Yılı
Günlük yaşantımızın her anında oluşabilecek olumsuzluklara ve doğal afetlere karşın Kur´an kursu öğrencilerine yönelik afet ve bilgilendirme eğitimleri veriliyor. Eğitimlerde öğrencilerin herhangi bir olumsuz durumda yapacakları tedbirler ele alınıyor.
ABC´den simülasyon programlı eğitim
ABC´den simülasyon programlı eğitim
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında harekete geçen ABC okulları, meslek alanında öğrencilerin daha etkin tecrübe kazanması amacıyla simülasyon programlı eğitim imkanı sunuyor.
KIRIKKALE YKS BİRİNCİSİ HEDEF EĞİTİM KURUMLARINDAN
KIRIKKALE YKS BİRİNCİSİ HEDEF EĞİTİM KURUMLARINDAN
KIRIKKALE YKS BİRİNCİSİ HEDEF EĞİTİM KURUMLARINDAN
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
9.2845
EURO
10.8237
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.